fot. PAP/Marcin Bielecki

Ruszyła kampania wpisu poloneza na listę UNESCO

Romana Agnel, dyrektor Baletu „Cracovia Danza”, zainicjowała kampanię wpisu poloneza na  Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Celem akcji jest promocja polskiego tańca narodowego, a także ochrona jego tradycji.

Do akcji przyłącza się Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który zadeklarował swoje poparcie. Najważniejszym momentem kampanii będzie wpisanie poloneza na  Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO pod koniec 2022 roku. Jednak cała akcja potrwa do końca 2023 roku.

Z zapowiedzi inicjatorów wynika, że kampanii będzie towarzyszyć wiele ogólnopolskich wydarzeń dotyczących tego tańca narodowego.

„Wszyscy jesteśmy depozytariuszami poloneza, jego tradycji i dziedzictwa. Poczuwamy się więc do jego przechowywania i ochrony, pielęgnowania oraz przekazywania następnym pokoleniom. Stąd akcja wpisu poloneza na listę UNESCO jest oddolna i każdy może się włączyć ze swoimi polonezowymi wydarzeniami” – czytamy w liście wystosowanym przez Balet „Cracovia Danza”.

Polonez po raz pierwszy znalazł się na liście UNESCO w 2015 roku razem  innymi tańcami.

„Dopiero wpisanie odrębnie poloneza na listę krajową UNESCO, co nastąpiło z inicjatywy krajowego oddziału CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) i muzykologa dra Tomasza Nowaka, otworzyło temu najważniejszemu polskiemu tańcowi szansę na wpis na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO” – czytamy na stronie zespolslask.pl.

Organizatorzy akcji zachęcają do polubienia i dołączenia do profilu Polonez Łączy na Facebooku.

Poniżej dostępna jest deklaracja popierająca wpis tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

 

zespolslask.pl/radiomaryja.pl

drukuj