fot. flickr.com

Próby ratowania Puszczy Białowieskiej

Po raz kolejny w szerokim gronie, z inicjatywy sołtysów i mieszkańców, odbyło się spotkanie dotyczące spraw Puszczy Białowieskiej oraz problemów i potrzeb mieszkańców tego rejonu. Przygotowany został specjalny list do UNESCO. W trakcie rozpoczynającej się dziś sesji organizacja ma dyskutować o wpisaniu Puszczy na listę dziedzictwa w zagrożeniu.

UNESCO w przygotowanym przez siebie raporcie próbuje zakwestionować badania polskich naukowców, które jasno pokazują, że Puszcza Białowieska bez ingerencji człowieka po prostu zginie. Miejscowa ludność krytycznie ocenia raport. Sytuacja w Puszczy jest dramatyczna. Działania naprawcze miałyby zatrzymać gradację kornika drukarza. Bez podjęcia działań w Puszczy robi się coraz bardziej niebezpiecznie.

– Turyści mają pewne ograniczenia, poza tym turyści nie mogą tak sobie wejść do Puszczy, suche drzewa są zagrożeniem dla poruszających się po lesie. […] Z tym też cos trzeba zrobić – wskazuje Elżbieta Kabać, sołtys Narewki.

Wszystkie działania próbują zablokować tzw. ekolodzy.

– Nie widzę zagrożeń dla mieszkańców ze względu na to, że Puszcza Białowieska jest obiektem UNESCO, są w zasadzie same zalety – uważa Joanna Pawluśkiewicz z Ruchu Społecznego „Obóz dla Puszczy”.

W stanowisku, jakie mieszkańcy Puszczy skierowali do UNESCO zwrócono uwagę na dwie istotne sprawy.

– Pierwsza to konsultacja i uwzględnienie zgodnie z zasadami UNESCO i ONZ uszanowania społeczności lokalnych i możliwości rozwoju lokalnego. Drugiej kwestia to zasygnalizowanie z naszej strony, że jeżeli zajdzie taka potrzeba wówczas możemy przeprowadzić wśród mieszkańców referendum – mówi Andrzej Antczak, radny gminy Białowieża.

Miejscowa ludność ma konkretne oczekiwania wobec UNESCO.

– Żeby UNESCO też dostrzegało, że poza Puszczą są jeszcze ludzie, że należy się z nimi liczyć, żeby zapewnić im również jakiś rozwój, możliwości do godnego życia, a tego niestety nie mamy – podkreśla Elżbieta Kabać.

To leśnicy i mieszkańcy od lat pielęgnują to miejsce. Temat Puszczy Białowieskiej pojawi się na 43. Komitecie UNESCO w Baku. Spotkanie rozpoczyna się dzisiaj.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl