Narodowy Instytut Dziedzictwa chce wpisania Stoczni Gdańskiej na listę  UNESCO

Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął starania o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Działania prowadzone są we współpracy z resortem kultury.

Obecnie przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia formalnego wniosku do UNESCO.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski wskazuje, że Stocznia Gdańska to kolebka „Solidarności”, miejsce wyjątkowe w skali światowej.

– W związku z tym jesteśmy przekonani, że Stocznia Gdańska jako symbol upadku „żelaznej kurtyny” i miejsce narodzin „Solidarności” zasługuje na to, żeby stać się jednym z miejsc światowego dziedzictwa. Jednocześnie mamy nadzieję, że wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO pozwoli pamiętać o wkładzie Polski w historię świata – mówi Bartosz Skaldawski.

Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął też kampanię społeczną pod hasłem „Stocznia warta UNESCO!”. Akcja ma przypomnieć o wyjątkowym charakterze Stoczni, między innymi o przełomowych wydarzeniach z czasów „Solidarności”.

Narodowy Instytut Dziedzictwa chce w ten sposób zachęcić wszystkich Polaków, aby wsparli starania o wpisanie gdańskiego obiektu na listę UNESCO. 

RIRM

drukuj