(fot. PAP)

Obchody XXV Rocznicy Strajków Maj 88’ w Stoczni Gdańskiej

Dziś o godz. 11. w Sali Historycznej BHP na terenie Stoczni Gdańskiej odbędzie się spotkanie z okazji XXV rocznicy Strajków Majowych 1988 roku. W programie m. in. wystąpienia badaczy dziejów NSZZ „Solidarność”, którzy przybliżą historię Strajków Majowych, a także samych uczestników tych wydarzeń.

W programie uroczystości znajdą się przede wszystkim wystąpienia badaczy i uczestników strajku – informuje rzecznik prasowy gdańskiego IPN-u Jan Daniluk.

– To będzie jeden wykład ks. dr Jarosława Wąsowicza o młodzieży w Trójmieście w 1988 roku. Potem nasz historyk, badacz Solidarności gdańskiej – Arkadiusz Kazański, opowie o zakładach pracy a więc o drugiej społeczności, która strajkowała. Przewidziano również krótkie wystąpienia kilku uczestników tych strajków i nie wykluczamy, że również na sali pojawią się osoby, które te wydarzenia dokładnie pamiętają, a może nawet byli ich uczestnikami – powiedział Jan Daniluk.    

O godz. 14. zaplanowano także otwarcie autorskiej wystawy fotografii Anny Beaty Bohdziewicz MAJ’88 (wystawa zostanie zaprezentowana przy wystawie „Drogi do Wolności”, czyli w podziemiach Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”).

Wydarzenia w Gdańsku z Maja 88’ wspomina historyk gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej mgr Arkadiusz Kazański.

– Opór społeczny przeciwko stanowi wojennemu represjami, aresztowaniami, internowaniami, wypuszczaniem wielu działaczy na emigrację bez możliwości powrotu został zgaszony w 1982/83 roku. Już w latach 1984-1987 widzieliśmy w Polsce ten marazm wśród ludzi. W końcu w roku 1987 odbyła się pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, wizyta w Trójmieście, liczne Msze święte w całej Polsce, dzięki którym Polacy mogli się wzajemnie policzyć. W końcu przychodzi maj 1988 roku. Najpierw odbyły się strajki w komunikacji bydgoskiej, potem stanęła Huta Lenina w Krakowie i czuło się, że wszyscy patrzą na Stocznie Gdańską i zastanawiają się czy kolebka „Solidarności” znowu zapoczątkuje ten ruch sprzeciwu wobec systemu komunistycznego – wspominał mgr. Arkadiusz Kazański.

Obchody XXV Rocznicy Strajków Maj 88’ w Stoczni Gdańskiej organizują wspólnie gdański oddział IPN, Europejskie Centrum Solidarności oraz Region Gdański NSZZ „Solidarność”

RIRM

drukuj