Szef CIA mianował nowego szefa tajnych operacji

Dyrektor CIA John Brennan mianował nowego szefa jednego z najważniejszych wydziałów Centralnej Agencji Wywiadowczej, zajmującego się tajnymi operacjami (National Clandestine Service – NCS). Tożsamość tej osoby jest tajna.

Nowy szef NCS był m.in. odpowiedzialny za tajną operację, która „pomogła odsunąć od władzy serbskiego prezydenta Slobodana Miloszevicia”, a sama CIA uznaje tę akcję „za wzorcowo przeprowadzoną” – podał dziennik „Washington Post”.

Osoba, która stoi teraz na czele NCS, była również szefem wydziału CIA zajmującego się Ameryką Łacińską, a także kierowała biurem CIA w Pakistanie.

Brennan mianował nowego szefa NCS po odrzuceniu kandydatury wysokiej rangi pracowniczki, która odpowiadała za więzienie CIA w Tajlandii, gdzie wobec podejrzanych o terroryzm stosowano m.in. waterboarding, czyli podtopienia.

Nazwiska szefów NCS są tajne, choć muszą oni zadeklarować swoją przynależność do CIA wobec zagranicznych rządów. Agencja nalega jednak na to, by tożsamość tych osób nie była znana publicznie – wyjaśnia „Washington Post”.

AFP podaje, że nowy dyrektor NCS został już w środę zdekonspirowany przez byłego dziennikarza, który ujawnił jego nazwisko na Twitterze. CIA nie potwierdziło tej informacji, ale jak pisze „WP”: „nazwisko nowego szefa tajnych służb jest powszechnie znane w kręgach wywiadowczych, dyplomatycznych i dziennikarskich”.

PAP/RIRM

drukuj