(fot. PAP)

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Rosji w Warszawie

Relacje UE-Rosja i NATO-Rosja będą głównymi tematami rozmów w Warszawie szefów MSZ Polski, Niemiec i Rosji: Radosława Sikorskiego, Guido Westerwelle i Siergieja Ławrowa.

Będzie to trzecie z kolei spotkanie szefów dyplomacji trzech krajów w tej formule. Poprzednie odbyły się w marcu 2012 roku w Berlinie i w maju 2011 roku w Kaliningradzie.

Oprócz współpracy UE-Rosja oraz NATO-Rosja, ministrowie będą też mówić o możliwościach współdziałania w ramach organizacji międzynarodowych. Wśród spraw trójstronnych omówią współpracę uniwersytetów z Polski, Niemiec i Rosji oraz wymianę młodzieży.

UE i Rosja rozpoczęły negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy w 2008 roku. Ma ona zastąpić umowę z 1994 r. Kolejny 31. szczyt UE-Rosja odbędzie się w dniach 3-4 czerwca w Jekaterynburgu – podano na stronie internetowej Kremla.

Rosyjski resort zapowiada, że ministrowie skupić się mają na „problematyce udoskonalenia struktury bezpieczeństwa europejskiego i zapewnienia stabilności strategicznej”. Poruszyć też mają „szereg aktualnych problemów międzynarodowych”.

Kwestie międzynarodowe, o których rozmawiać mają ministrowie, to – jak podał rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki – konflikt wewnętrzny w Syrii i napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

We wtorek Rosja i USA uzgodniły, że możliwie przed końcem bieżącego miesiąca zwołają międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii. Poinformowali o tym po swych rozmowach w Moskwie minister SZ Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA John Kerry.

PAP/RIRM

drukuj