fot. PAP/Piotr Wittman

Gdańsk: otwarto wystawę ukazującą dioramę o strajku w 1980 roku

W Sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarto wystawę ukazującą dioramę o strajku w 1980 roku. Na makiecie znajduje się około 2,5 tys. postaci, a także stoczniowe budynki.

Dziś mija 36. rocznica wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej – jednego z tych, które odcisnęły największe piętno na historii PRL-u. Strajki z 1980 roku zostały zakończone zawarciem czterech porozumień sierpniowych: w Szczecinie, w Jastrzębiu Zdroju, Hucie Katowice oraz w Gdańsku.

Z okazji rocznicy strajku w Gdańsku otwarto wystawę z dioramą, która pokazuje, jak wyglądała w tamtym czasie Stocznia.

– Tutaj można zobaczyć, jak wiernie to odtworzono w oparciu o zdjęcia, bo z tej Stoczni Gdańskiej została już niestety tylko brama nr 2 i sala BHP, którą dzięki opatrzności, dzięki wielu wspaniałym ludziom, darczyńcom, udało się uratować, a w tej chwili sukcesywnie ją modernizujemy, sukcesywnie upiększamy – mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ ,,Solidarność”.

Makieta w skali 1: 100 ma powierzchnię 6 m2. Znajduje się na niej około 2,5 tys. postaci – stoczniowców i tych, którzy wspierali ich za bramą stoczni. Wystawa przykuła uwagę zarówno starszych, jak i młodszych.

– Widać, że jest duże dopracowanie wszystkich szczegółów. Jest to naprawdę świetnie zrobione, zaskakująca precyzja. Nie spodziewałem się, że jeszcze takie rzeczy się robi. (…) Nawet wiadukty, różne słupy, które tam kiedyś stały są tutaj odwzorowane na tej makiecie. Wspaniale zrobionepodkreśla Janek, młody mieszkaniec Gdańska.

Na otwarcie wystawy przybył również pan Józef, który brał udział w strajku w 1980 roku.

– Nawoływanie było z dużych megafonów, że jak tego dnia nie opuścimy [stoczni – red.] do 18.00 to wkroczy Służba Bezpieczeństwa i poleje się krew, gorzej jak w 70 roku. Każdy się bał, ale zostaliśmy tuwspomina pan Józef.

To, jak wyglądał strajk w Stoczni Gdańskiej, można usłyszeć od tych, którzy brali w nim udział, jak również zobaczyć na makiecie oraz archiwalnych zdjęciach. Znajdują się one w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Otwarta dziś wystawa będzie uzupełniana o kolejne materiały.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj