Ruszyły prace naprawcze w Puszczy Białowieskiej

Na początku czerwca do Polski przybędą unijni eksperci i przedstawiciele UNESCO, aby rozmawiać o sytuacji w Puszczy Białowieskiej – dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja. W Puszczy ruszyły prace, które mają na celu zahamowanie destrukcji siedlisk „NATURA 2000”. Drzewa zaatakował kornik drukarz.

W ostatnich dniach rozpoczęła się wycinka obumarłych drzewostanów. W pierwszej kolejności usuwane są drzewa znajdujące się przy szlakach turystycznych.

Klika dni temu, minister środowiska prof. Jan Szyszko rozmawiał o sytuacji w Puszczy Białowieskiej z unijnym komisarzem ds. środowiska Karmenu Vellą. Eksperci mają przybyć do nas na zaproszenie polskich władz.

– Przedmiotem rozmów będzie istota sprawy, a mianowicie to, o czym zawiadomiliśmy komisję – a zawiadomiłem ją już z początku tego roku – że wraz z upływem czasu zamiast chronić siedliska priorytetowe, które są wyznaczone w ramach programu „NATURA 2000”, te siedliska są coraz bardziej zagrożone i giną. W związku z tym podjęliśmy program naprawczy zgodnie z prawem i zgodnie z planami ochrony – wyjaśnia prof. Jan Szyszko.

Przeciwne wycince chorych drzew są niektóre środowiska naukowe i organizacje ekologiczne, które zaapelowały, by zostawić Puszczę Białowieską bez ingerencji człowieka. Skargę do Komisji Europejskiej w tej sprawie złożyli ekolodzy. Na Puszczę składają się w większości lasy gospodarcze, park narodowy stanowi jedynie 1/6 powierzchni całego kompleksu.

RIRM

drukuj