fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ruszyła akcja „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”

Rozpoczęła się kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Celem akcji jest przede wszystkim uświadomienie Polakom, że decyzja o przejściu na emeryturę jest kwestią indywidualną.

Przez pięć lat „Solidarność” walczyła o przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. Przez ten czas związkowcy zorganizowali referendum, pod którym zebrali ponad 2,5 miliona podpisów. Batalia o cofnięcie fatalnej decyzji koalicji PO-PSL to także liczne protesty i kampanie społeczne.

Walka przyniosła efekty. Doszło do zmiany władzy, a rząd PiS wywiązał się z wyborczej obietnicy przywracając poprzedni wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Od 1 października każdy uprawniony będzie miał możliwość podjęcia własnej decyzji o momencie przejścia na emeryturę. To istota nowych rozwiązań, wokół których nawarstwiło się wiele fałszywych informacji. Dlatego NSZZ „Solidarność”, wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarią Prezydenta oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, rozpoczęła kampanię społeczno-informacyjną „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

Dziś takie spotkanie odbyło się w Gdańsku. Chcemy żeby każdy Polak był dobrze poinformowany – podkreślała szefowa kancelarii prezydenta minister Małgorzata Sadurska.

– Tak, żeby każdy Polak mógł podjąć decyzję w oparciu o ważne dla siebie priorytety. Jeżeli stan zdrowia, sytuacja rodzinna, sytuacja finansowa umożliwiają mu przejście na emeryturę, to taką decyzję ma prawo podjąć. Ale jeżeli czuje, że chce dalej pracować, nikt mu tej pracy nie będzie zabraniał, tylko jeszcze bardziej będziemy zachęcać do tego, żeby każdy mógł się realizować na każdym etapie swojego życia – wskazała Małgorzata Sadurska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj