fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Jutro dyskusja nad obniżeniem wieku emerytalnego

Jutro sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się prezydenckimi propozycjami dotyczącymi obniżenia wieku emerytalnego. Komisja ma rozpatrzyć sprawozdanie nadzwyczajnej podkomisji w tej sprawie.

Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat  dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

Premier Beata Szydło kilka dni temu na naszej antenie zapewniła, że ustawa dotycząca wieku emerytalnego zostanie uchwalona do końca tego roku.

Szefowa polskiego rządu dodała, że choć kwestia związana z obniżeniem wieku emerytalnego budzi emocje, to rząd będzie realizował złożone deklaracje.

– Dyskusja nad obniżeniem wieku emerytalnego budzi emocje, jest bardzo żywa, ale Polacy na nią oczekują. Chcę przypomnieć, że podwyższenie wieku emerytalnego zostało wprowadzone przez rząd PO-PSL bez konsultacji społecznych, bez jakichkolwiek dyskusji czy debat. Był projekt obywatelski ustawy proponujący powrót do poprzedniego wieku, ale został odrzucony przez poprzednią ekipę rządzącą. Polacy chcą, żeby wrócić do poprzedniego wieku emerytalnego. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że istnieją określone warunki ekonomiczne, tzn. możliwości budżetu państwa – zaznaczyła Beata Szydło.

Ustawa obniżająca wiek emerytalny ma zacząć obowiązywać od jesieni 2017 roku.

Obecnie decyzją rządu PO-PSL wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat. W 2020 r. mają go osiągnąć mężczyźni, a w 2040 r. kobiety.

RIRM

drukuj