fot. PAP/Rafał Guz

Ruszył program „Profilaktyka 40 Plus”

Dziś zainaugurowano program „Profilaktyka 40 Plus”. To jeden z projektów Polskiego Ładu. W jego ramach każdy Polak powyżej czterdziestego roku życia może wykonać pakiet badań. Chodzi o nadrabianie deficytów zdrowotnych związanych z pandemią koronawirusa.  

Start programu zainicjowali dziś premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef rządu powiedział, że program „Profilaktyka 40 Plus” jest po to, by na odpowiednio wczesnym etapie „wychwytywać” dolegliwości zdrowotne.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1410483305686855680

– Myślę, że to przyczyni się do poprawy opieki zdrowotnej. Niestety statystyka jest brutalna i w niektórych przypadkach, jeżeli zostanie zaniedbane wyłapanie chorób i dolegliwości, to trudno będzie je leczyć w przyszłości. W konsekwencji może oznaczać to coś bardzo niedobrego. Drodzy rodacy, ruszamy dziś z programem „Profilaktyka 40 Plus”. Rozpoczynamy bezlimitowy dostęp do specjalistów. To programy Polskiego Ładu, które realizujemy konsekwentnie i zgodnie z wcześniejszą obietnicą – poinformował premier RP.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, wskazał, że w ramach „Profilaktyki 40 Plus” 20 mln osób będzie mogło skorzystać z pakietów badań zróżnicowanych dla kobiet i mężczyzn.

– To będzie morfologia, ogólne badanie moczu, sprawdzanie glukozy, próby wątrobowe i krew utajona w kale. W przypadku mężczyzn będzie to również badanie PSA, dotyczące ewentualności problemów z prostatą. Ten podstawowy pakiet ma być punktem wyjścia. Jeżeli któreś wyniki będą nas niepokoiły, to razem z lekarzem rodzinnym będziemy dalej definiowali ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Aby skorzystać z programu, wystarczy za pomocą Internetowego Konta Pacjenta wypełnić ankietę i otrzymać skierowanie. Będzie je można zrealizować w dowolnym wyznaczonym punkcie. Program ma być realizowany do końca br. Rząd nie wyklucza jego przedłużenia.

 RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl