fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Rusza rekrutacja do warszawskich przedszkoli samorządowych

Ruszyła elektroniczna rekrutacja do warszawskich przedszkoli samorządowych. W tym roku brane są pod uwagę nowe kryteria, wśród nich m.in. dochód na jednego członka rodziny.  

W styczniu stołeczny ratusz wprowadził zmianę, że aplikujące dziecko zyska dodatkowy punkt, jeśli w jego rodzinie dochód na jednego członka nie przekroczy 574 zł – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według ekspertów, wymóg ten jest naruszeniem prawa, ponieważ rodzice nie powinni być zmuszani do ujawniania swoich zarobków. Opinię ekspertów podziela Jacek Cieślikowski, radny Miasta Stołecznego Warszawy.

– Rodzice, którzy nie chcą deklarować, ile zarabiają, nie powinni tego robić. Jest przecież swego rodzaju ochrona danych. Uważam, że Urząd Miasta nie powinien wnikać aż tak głęboko w sprawy dotyczące  bezpośrednio zarobków rodziców. Ja rozumiem, że to może być taka sytuacja, że kiedy przedszkoli jest mało, to w ten sposób próbuje się uniemożliwić lepiej zarabiającym zapisywanie dzieci do państwowych przedszkoli. Tylko uważam, że władze miasta powinny wiedzieć i prognozować, ile miejsc potrzebnych będzie w przedszkolach państwowych oraz mieć to też w jakiś sposób zbadane i zapewniać tyle przedszkoli, ile będzie potrzeba. Na tym powinno skupić się miasto – mówił Jacek Cieślikowski.

 W tym roku pierwszeństwo w rekrutacji, zgodnie z nowymi rozwiązaniami, mają pięciolatki, czterolatki, a także m.in. dzieci z rodzin wielodzietnych i opiekunowie wychowujący samotnie.

 

RIRM

drukuj