fot. flickr.com

Mieszkańcy Krakowa i Tarnowa będą maszerować w obronie demokracji

Ulicami Krakowa i Tarnowa  przejdą dziś marsze w Obronie Demokracji i Uczciwych Wyborów. Jest to kontynuacja działań rozpoczętych przez Prawo i Sprawiedliwość 13 grudnia 2014 r  w Warszawie.

Manifestacja wpisuje się w obywatelski projekt „Uczciwe wybory” złożony do laski marszałkowskiej przez Prawo i Sprawiedliwość.

– Projekt zawiera między innymi nowe elementy, czyli przeźroczyste urny wyborcze, inny sposób wyboru Państwowej Komisji Wyborczej oraz kwestie dotyczące kontroli wyborów. Wszystko to jest związane z obroną demokracji, ponieważ to właśnie wybory są najważniejszym elementem, który powoduje, że mieszkańcy czy obywatele korzystają z demokracji. Jeżeli demokracja jest ułomna, jeżeli zafałszowuje obraz rzeczywistości to wówczas nie mamy prawdziwej demokracji. Ten element jest jednym z najważniejszych, który będziemy chcieli podczas tego marszu uzewnętrznić – powiedział Włodzimierz Pietrus.

Chodzi o to, by władze szanowały prawa demokracji – powiedział prof. Jan Duda z Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie.

To, co się stało w wyborach samorządowych dla ludzi myślących jest oczywiste – to nie były to wybory uczciwe, wbrew temu co się sądzi, co orzekają sądy, które orzekają tylko na podstawie litery prawa. Wszyscy wiemy, że sprawa powinna być głębiej wyjaśniana. Powinny być przede wszystkim podjęte środki mające na celu uniemożliwienie tego typu „anomalii”, jakie miały miejsce w tych wyborach. Ten marsz ma po prostu pokazać społeczeństwu, że jest grupa ludzi, dla których wysokie standardy życia publicznego są ważne – podkreślił prof. Jan Duda.

Marsz w Krakowie poprzedzi Eucharystia sprawowana o godz. 16.30 w Katedrze Wawelskiej w intencji śp. Pary Prezydenckiej i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie odbędzie się Apel pod Krzyżem Katyńskim, spod którego Traktem Królewskim ruszy pochód.

W Tarnowie marsz wyruszy z rynku o godz. 16.00 Zgromadzeni przejdą pod tablicę upamiętniającą Ofiary Katastrofy Smoleńskiej. Tam nastąpi symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. O godz. 18.00 w kościele oo. Bernardynów uczestnicy manifestacji wezmą udział w Mszy św., sprawowanej w intencji Ojczyzny i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

RIRM

drukuj