fot. PAP

Prezydent Gdańska chce zawiesić członkostwo w PO 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wnioskuje o zawieszenie jego członkostwa w PO. Wcześniej usłyszał sześć prokuratorskich zarzutów dotyczących podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych z lat 2010-2012 w zakresie posiadanych nieruchomości oraz zasobów pieniężnych. Grozi mu trzyletnie więzienie.

Dziś na konferencji prasowej Paweł Adamowicz przyznał, że pomylił się, a później powielił błąd w paru kolejnych oświadczeniach. Dodał, że pomyłka miała charakter mechaniczny i popełnił ją nieświadomie.

– Jednocześnie chcę poinformować i wierzę, że będzie to dla mnie korzystne, że do zakończenia postępowania występuję o zawieszenie mojego członkostwa w Platformie Obywatelskiej, czyli występuję do zarządu wojewódzkiego PO województwa gdańskiego o zawieszenie mnie w prawach członkostwa z dniem dzisiejszym – zadeklarował Paweł Adamowicz.

Prezydent Gdańska zastrzegł, że przedstawienie mu zarzutów nie ogranicza go ani prawnie, ani faktycznie w możliwościach sprawowania urzędu prezydenta miasta.

Grzegorz Strzelczyk, radny PiS w Gdańsku, zapowiada, że zostanie złożony specjalny wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Dzisiaj złożymy apel do pana prezydenta o zawieszenie pełnienia jego funkcji prezydenta miasta Gdańska do czasu zakończenia postępowania przez prokuraturę i do ewentualnego oczyszczenia przez sąd. Jeżeli tak się nie stanie, powinien on natychmiast przestać pełnić funkcję prezydenta Gdańska. W tej sytuacji, kiedy prezydent Gdańska z Platformy Obywatelskiej ma postawione zarzuty karne, a były minister transportu z Gdańska ma już wyrok w procesie karnym, hasło ,,Gdańsk miastem wolności” nabiera, niestety, sarkastycznego, nowego znaczenia – mówił Grzegorz Strzelczyk.

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu będzie weryfikować wyjaśnienia Pawła Adamowicza. Śledztwo potrwa co najmniej do 30 marca. Prokuratura wszczęła je w październiku 2013 roku z zawiadomienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dziś Paweł Adamowicz jest kolejną osobą z pomorskiej Platformy, która ma problem z oświadczeniami majątkowymi. Wcześniej pogrążyły one Sławomira Nowaka.

RIRM

drukuj