fot. flickr.com

Juncker apeluje o utworzenie armii europejskiej

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował do krajów UE o utworzenie wspólnej armii europejskiej. Siły zbrojne Unii Europejskiej mogłyby – jego zdaniem – bardziej wiarygodnie zapewnić Europie bezpieczeństwo. 

Posiadając własną armię, Unia Europejska mogłaby wiarygodnie reagować na przypadki zagrożenia pokoju w krajach należących do UE lub w sąsiadujących z Unią Europejską – powiedział Juncker.

Dr Łukasz Kister z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, mówi, że wspólne siły zbrojne są wieloletnim celem bezpieczeństwa UE, i dobrze się stało, że unijni decydenci do niego wracają.

– Jest to znak, że Unia Europejska zrozumiała powagę sytuacji, jaka dzisiaj dotyka Europę. To nie jest tylko problem Ukrainy, to także problem terroryzmu islamskiego. Jest to bardzo dobry sygnał. Uważam jednak, że nie jest to dzisiaj tak naprawdę realne, bo kluczowi europejscy gracze nie są przekonani do tego projektu. Nie rozumieją go, nie czują. Tutaj, poza deklaracjami politycznymi, nic więcej nie udało się dotychczas osiągnąć, a powinno się udać – podkreślił dr Łukasz Kister.

Pomysł Junckera poparł szef Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu.

„Wspólna armia to wizja jak najbardziej na czasie” – powiedział poseł CDU.

RIRM

drukuj