K. Karski: Oczekiwania szefa KE wobec Trumpa są niezręczne

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker chce jasnego stanowiska prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa w takich kwestiach jak handel, relacje z NATO i zmiana klimatu.

To musi zostać zadeklarowane w najbliższych kilku miesiącach – oświadczył szef KE na spotkaniu przedstawicieli kół gospodarczych w Berlinie.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Karol Karski ocenia, że tego typu żądanie stanowi niezręczność.

– Widać, że Unii Europejskiej nie grzeszą? dyplomacją nie tylko w relacjach wewnątrzeuropejskich, ale też w relacjach transatlantyckich. Pan Juncker jest w stosunku do prezydenta Stanów Zjednoczonych drobnym petentem  i tego typu formułowanie oczekiwań jest pewną niezręcznością. Są to zdecydowanie przedwczesne oczekiwania. Sam Donald Trump nie sformułuje teraz tej kwestii na bieżąco, chociażby z tego powodu, że nie skompletował jeszcze swojego zespołu doradców – wskazuje Karol Karski.  

Wcześniej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył, że Europa powinna zabiegać o to, by relacje transatlantyckie pozostały nienaruszone.

Nie powinniśmy regulować stosunków ze Stanami Zjednoczonymi na nowo tylko dlatego, że nie podoba nam się wynik wyboru dokonanego przez naród – mówił szef Komisji Europejskiej.

RIRM

drukuj