Prezydent Gdańska przyznał podwładnym ponad 290 tys. zł nagród

Ponad 290 tysięcy złotych nagród w ubiegłym roku otrzymali zastępcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz skarbnik i sekretarz miasta. Decyzje w sprawie nagród podjął sam prezydent Gdańska. 

Po wybuchu afery z nagrodami dla ministrów Prawa i Sprawiedliwości politycy Platformy Obywatelskiej ruszyli z akcją „konwój wstydu”. W całym kraju pojawiły się mobilne bilbordy ze zdjęciami polityków partii rządzącej oraz kwotami, jakie mieli otrzymać w ramach nagród.

Kampanię opozycji bardzo szybko przerwała decyzja prezesa PiS. Jarosław Kaczyński ogłosił, że ministrowie przekażą nagrody na cele Caritas, a pensje posłów oraz samorządowców zostaną obniżone.

PO propozycję prezesa odebrała jako atak przeciwko jej samorządowcom.

– Pomysł, żeby za własnych polityków karać wszystkich samorządowców w Polsce wydaje mi się kuriozalny – mówił Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej.

Z kolei prezydencki minister Andrzej Dera wskazał, że pensje samorządowców oraz nagrody funkcjonują poza kontrolą.

– Nagrody wypłacane w samorządach przeszły bez echa, a tu okazuje się, że były one znacznie wyższe niż te, które otrzymywali ministrowie – akcentował Andrzej Dera.

Tylko w gdańskim magistracie w 2016 roku prezydent Paweł Adamowicz wypłacił 77 urzędnikom łącznie 921 tys. zł brutto nagród. Rok później było to już ponad 1 mln 70 tys. zł dla 119 pracowników.

– Jakie to szczególne osiągnięcia zawodowe stanowiły przyczynę do ich przyznania? – pytał Maciej Grajewski, Pełnomocnik Partii Republikańskiej w Gdańsku.

Na najwyższe nagrody mogli liczyć skarbnik i sekretarz miasta oraz zastępcy prezydenta. W 2016 otrzymali łącznie ponad 150 tys. zł nagród. Rok później było to już 290 tys. zł.

– Najwyższą kwotę nagród, zarówno w 2016, jak i w 2017 roku, otrzymała pani Danuta Janczarek – sekretarz miasta Gdańska. W 2016 r. była to kwota 28 tys. 700 zł brutto, a w 2017 r. kwota ta wyniosła przeszło 43 tys. zł brutto – wskazał Maciej Grajewski.

Zgodnie z przepisami pracownicy samorządowi mogą otrzymać nagrody jedynie za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Jest to jednak bardzo szerokie pojęcie i do dziś niedookreślone.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl