Rusza centrum wizowe w Kaliningradzie

Dziś w Kaliningradzie rusza centrum wizowe, w którym za dodatkową opłatą, Rosjanie będą mogli składać wnioski, o wydanie wiz i zezwoleń na przekraczanie granicy, w myśl przepisów o małym ruchu granicznym, między częścią Warmii, Mazur i Pomorza, a obwodem kaliningradzkim. 

Jak podał polski konsulat na swoich stronach internetowych, centrum prowadzi firma VFS Global, która wygrała przetarg na usługi pośrednictwa wizowego w obwodzie kaliningradzkim.

W centrum wizowym, obywatele Rosji i innych krajów ubiegający się o wizę Schengen, polską wizę krajową lub o zezwolenie w małym ruchu granicznym, będą mogli rejestrować się i składać potrzebne dokumenty. Centrum mieści się przy ulicy 1812 roku, nr 126. Podobne centra zaczną działać także w innych rosyjskich miastach: od 30 listopada w Sowiecku i od 14 grudnia w Czerniachowsku. Jak podał konsulat, adresy i dane kontaktowe do tych centrów będzie można zaleźć na stronie internetowej polskiej placówki dyplomatycznej i na stronie firmy VFS Global.

Według przedstawicieli konsulatu, centrum wizowe ma prawo pobierać opłaty za pośrednictwo wizowe. Za przyjęcie wniosku wizowego, dodatkowa opłata wynosi 17,5 euro, czyli 735 rubli, natomiast za przyjęcie wniosku o wydanie zezwolenia na przekraczanie granicy w małym ruchu granicznym jest pobierana opłata 10 euro, czyli 420 rubli.

Od 26 lipca w Olsztynie znajduje się rosyjskie centrum wizowe, działające na podobnej zasadzie. Polacy mogą w nim składać dokumenty umożliwiające uzyskanie rosyjskiej wizy czy zezwolenia na przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej, w małym ruchu granicznym. Jak poinformowała szefowa centrum wizowego w Olsztynie Wioletta Czełombitkina, od momentu rozpoczęcia działalności, placówka wydała 4,5 tys. zezwoleń na przekraczanie granicy w małym ruchu granicznym.

Dodała, że z każdym miesiącem zainteresowanie uzyskaniem takich zezwoleń rośnie. W sierpniu dokumenty na uzyskanie zezwolenia, złożyło około 1 tys. osób, a w październiku 1,6 tys. osób. Centrum także pobiera dodatkową opłatę, w wysokości 10 euro za przyjęcie dokumentów na uzyskanie zezwolenia; samo zezwolenie kosztuje 20 euro.

PAP

drukuj