W Sejmie o drastycznych opłatach za częstotliwości

Dziś Sejm podejmie decyzje ws. senackich poprawek do kontrowersyjnej noweli prawa telekomunikacyjnego. Ustawa drastycznie podwyższa limity opłat dla nadawców radiowych i telewizyjnych. Szczególnie ucierpią na tym Radio Maryja i Tv Trwam.

Wczoraj projektem zajmowali się posłowie sejmowej Komisji Infrastruktury. Podczas posiedzenia przyjęta została m.in. poprawka, która lekko łagodzi obciążenie rocznymi opłatami za użytkowanie częstotliwości dla nadawców radiowych.

Pierwotnie opłaty dla radia koalicja PO – PSL ustaliła na poziomie 300 mln zł rocznie. Teraz górny limit został zmniejszony, ale kwota i tak jest bardzo wysoka, zwłaszcza dla takich nadawców jak Radio Maryja.

– Z początkowych blisko 300 mln zł. (to był projekt rządowy) po przejściu przez Sejm zmniejszono opłatę do kwoty ok 19 mln zł., teraz po poprawce Senatu obniżono kwotę do niespełna 4 mln zł. Poprawka została przez komisję zarekomendowana, a możemy śmiało powiedzieć, że skoro tak się stało to jest bardzo prawdopodobne, że zostanie zaakceptowana w popołudniowym głosowaniu sejmowym. To jest rezultat tej presji jaką udało się wywrzeć od dwóch miesięcy wskazując na absurdalnie wysokie limity opłat jakie zostały wprowadzone – powiedziała pos. Barbara Bubula, była członkini KRRiT.

Senat nie wprowadził jednak zmian dotyczących opłat ponoszonych przez nadawców telewizyjnych, co oznacza, że pozostaną one na tak wysokim poziomie jaki został wcześniej ustalony w Sejmie. Stawki zostały podniesione z 240 tys. zł. do ok. 10 mln zł. za cały multipleks.

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk mówi, że te limity są zbyt duże; to gorzej niż haracz.

– To nie wszystkie opłaty jakie ponosi radio, bo żeby nadawać trzeba zapłacić za stacje. Trzeba zapłacić ogromne sumy. My istniejemy tylko dzięki ofiarodawcom. To łaska boża i ludzie. Jest część osób, szlachetnie myślących i rozumiejących, ale to jest tylko część. (…) Te opłaty – to jest gorzej niż haracz – podkreśla o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl