Rozmowy ws. wynagrodzeń dla nauczycieli

Kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki spotkało się z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego. Głównymi tematami rozmowy były wzrost wynagrodzeń nauczycieli oraz nowelizacja Prawa oświatowego.

Obie strony, czyli kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz władze Związku Nauczycielstwa Polskiego, czekały na takie spotkanie kilka miesięcy.

Tematów było wiele: zwiększenie subwencji oświatowej, przyjęcie dzieci z Ukrainy w polskich szkołach oraz kwestia płac, która – zdaniem Związku – jest sprawą kluczową.

– Wszystko sprowadza się do potrzeby wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli zarówno akademickich, jak i tych pracujących od przedszkola po technikum. Na pewno nie godzimy się na propozycje wzrostu wynagrodzeń na poziomie 7,8 pkt proc. – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

7,8 proc. to podwyżka dla sfery budżetowej zapisana w budżecie na przyszły rok. Związkowcy chcą co najmniej 20-procentowego wzrostu wynagrodzeń. Wiceminister resortu edukacji, Marzena Machałek, podkreśliła, że podwyżka o niemal 8 proc. nie jest ostateczną propozycją rządu.

– Nie wykluczamy (i to też jasno powiedzieliśmy) zwiększenia wskaźnika w zależności od tego, jaka będzie sytuacja i międzynarodowa, i wojenna, i jakie będą wskaźniki finansowe i ekonomiczne wokół na nas – wyjaśniła.

Nauczyciele alarmują, że podwyżka 8-procentowa, przy prawie 18-procentowej inflacji, będzie nieodczuwalna.

– To nawet nie pokrywa części inflacji, którą mamy obecnie. Pensje nauczycielskie są od wielu lat niskie, więc absolutnie jest to dla nas nie do przyjęcia – zaznaczyła Iwona Puchalska, nauczycielka z Gdańska.

Temat płac nauczycieli jest wykorzystywany do gry politycznej. Robi to m.in. Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

– Średnia płaca, a nie minimalna jako minimum nauczycielskie, to jest punkt wyjścia do rozmowy o ratowaniu polskiego szkolnictwa i dopiero konsekwencją może być naprawa systemu oświaty oraz zmiany programowe – ocenił Donald Tusk.

Tymczasem minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, przypomniał, jak wyglądał wzrost wynagrodzeń nauczycieli w czasie rządów PO-PSL. [czytaj więcej]

– Panie Donaldzie Tusku! 2012 rok – 0 proc. podwyżki, 2013 – 0 proc. podwyżki, 2014 – 0 proc. podwyżki, 2015 – 0 proc. podwyżki. Kto wtedy rządził? Niech pan siebie pouczy! – mówił Przemysław Czarnek.

ZNP podczas spotkania z kierownictwem ministerstwa edukacji poruszył też temat procedowanej w parlamencie nowelizacji Prawa oświatowego.

– Pan minister konsekwentnie broni zapisów tej ustawy, uważając, że ona jest potrzebna – stwierdził Sławomir Broniarz.

Pierwsze rządowe podejście do zmian w Prawie oświatowym w marcu zawetował prezydent Andrzej Duda.  Ustawa wróciła do Sejmu w październiku jako projekt poselski, ale bez zapisów, wobec których wątpliwości miała Kancelaria Prezydenta.

– Część uprawnień kuratorów, które budziły największe wątpliwości, chociażby związanych na przykład z wpływaniem na powoływanie dyrektorów szkół, w tym projekcie nie ma – podkreśliła Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta w programie RMF FM.

Prace na projektem poselskim zostały połączone z pracami nad ustawą prezydencką dotyczącą również nowelizacji Prawa oświatowego. Projekt został przyjęty przez Sejm w miniony piątek.  Przepisy wzmacniają pozycję rodziców w zakresie tego, kto z organizacji pozarządowych wchodzi do szkoły i prowadzi zajęcia z dziećmi.

Jednak ostateczna zgoda należeć będzie do kuratora. Ustawę od początku krytykuje opozycja.

– Ona powoduje, że tak naprawdę cały system zarządzany będzie przez kuratorów. Dzisiaj w szkole powinna być wolność i powinna być swoboda –  stwierdziła Magdalena Sroka, poseł Porozumienia.

Opozycja oczekuje, że prezydent RP, Andrzej Duda, ponownie zawetuje projekt.

– Pan prezydent pokaże, czy myśli logicznie, czy realizuje interes Polek i Polaków, czy realizuje interes partii rządzącej – wskazał Dariusz Standerski, dyrektor legislacji Lewicy.

Ustawa ma jednak szereg zapisów zaproponowanych przez prezydenta. Resort edukacji cały czas prowadzi konsultacje z Pałacem Prezydenckim. Mamy nadzieję, że po pracach w Senacie, prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę – mówił minister Przemysław Czarnek.

– Tak, to jest satysfakcjonujące, bo daje możliwość realnej kontroli i oddziaływania rodziców na organizacje pozarządowe, które wchodzą do szkoły – podkreślił szef resortu edukacji.

Nowelizacja Prawa oświatowego będzie jednym z tematów kolejnego spotkania związków zawodowych – już nie tylko z ZNP – z kierownictwem ministerstwa edukacji, które zaplanowano na 30 listopada 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl