fot. DWOT

Rośnie zapotrzebowanie na krew

W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, dlatego centra krwiodawstwa zachęcają, by dołączyć do grona Honorowych Dawców Krwi. Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia.

W wakacje zapotrzebowanie na krew jest jeszcze większe – mówił prof. Piotr Marek Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

– W wakacje więcej się ruszamy. Więcej jest również wypadków komunikacyjnych.  Dużo procedur medycznych wykonywanych jest w szpitalach na oddziałach onkologicznych i hematologicznych. Na pewno w wakacje potrzeba nieco więcej krwi – poinformował dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Dawcą krwi mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia.

– Krew można oddawać co osiem tygodni. Jeżeli chodzi o rozgraniczenie płci, to kobiety mogą ją oddawać cztery razy w roku, natomiast mężczyźni sześć razy w roku – wyjaśnił  Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Dla Honorowych Dawców Krwi został uruchomiony program lojalnościowy „Każda kropla jest cenna”.

– Program polega na tym, żeby nagradzać dawców za ich wysiłek, który wkładają w oddawanie krwi i przychodzenie do centrum krwiodawstwa. W ramach programu można otrzymać różnego rodzaju nagrody. Zaczynamy od zestawów do gry. Są również ręczniki sportowe, koszulki, kubki ekologiczne, opakowania ekologiczne na posiłek oraz torby sportowe. Jest wiele fajnych rzeczy, które będzie można wykorzystać np. w nadchodzącym sezonie letnim czy też w codziennym użytku – dodał  Bartosz Szutkiewicz.

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi i wypoczęci. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów płynów. Trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl