fot. PAP/Andrzej Grygiel

Rośnie liczba chorych na koronawirusa w Polsce. Na przejściach granicznych ruszyły kontrole sanitarne

W Polsce potwierdzono 17 przypadków koronawirusa. Ponad 460 osób jest hospitalizowanych, a ponad tysiąc objętych kwarantanną domową. Na niektórych przejściach granicznych ruszyły całodobowe kontrole sanitarne. Na jutro w sprawie koronawirusa prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Rząd podejmuje działania, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

– Podejmujemy kroki zapobiegawcze, prewencyjne, by przyrost osób zarażonych był jak najwolniejszy, żeby krzywa tego przyrostu była tak ukształtowana, aby nasz system, nasze szpitale, nasza służba zdrowia mogły zapewnić jak najbardziej właściwą opiekę – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Od godz. 15.00 na przejściach granicznych: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki rozpoczęły pracę całodobowe punkty kontroli sanitarnej. W pierwszej kolejności kontrolowane będą osoby, które podróżują autobusami i busami.

– Także w najbliższych dniach wdrażamy kontrole sanitarne w pociągach. Najpierw w Intercity, potem również w tym bardziej przygranicznym ruchu. Przygotowujemy całą infrastrukturę, żeby w najbliższych dwóch, trzech dniach wdrożyć również kontrolę zarówno na wszystkich przejściach granicznych samochodowych, ale także na przejazdach kolejowych i w portach – poinformował Mateusz Morawiecki.

Polskie służby będą starały się kontrolować osoby przybywające do Polski. Z jednej strony kontrola sanitarna będzie obejmowała mierzenie temperatury, ale i zawierała tzw. formularz lokalizacyjny.

– Są pobierane ankiety; te ankiety codziennie będą docierać tutaj i będą wpisywane w pewien komputerowy system informatyczny – mówił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Tak, by móc w razie potrzeby szybko zlokalizować dane osoby. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podkreślił, że odpowiedzialność leży nie tylko na władzy czy instytucjach, ale na każdym obywatelu.

– Od tego, w jaki sposób będziemy się zachowywać, po prostu z własnej inicjatywy, z własnego wyczucia, oczywiście kierując się różnymi wytycznymi, które są podawane przez środki masowego przekazu, bardzo dużo zależy, jeżeli chodzi o możliwość rozprzestrzeniania się tego wirusa – zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

Polskie władze apelują o odwoływanie masowych imprez.

– Właśnie imprezy masowe  – według naszych analiz – były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Niemczech czy we Włoszech – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Władze zaapelowały też do wszystkich osób, które podlegają kwarantannie, żeby nie wychodziły z domów i trzymały się tych rygorów.

– Pozostańmy w domu. Jeżeli jest potrzeba dowiezienia produktów żywnościowych – tym zajmuje się wojewoda, nadzoruje całą sytuację w województwie. Czekajmy w domu spokojnie, większość z nas będzie zdrowa – apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Spośród zakażonych 4 na 5 jest bezobjawowych albo ma słabo zaznaczone objawy i nie poznamy,  że jest chory.  1 na 6 wymaga tlenoterapii, a 1 na 20 wymaga respiratora – zauważył dr Zbigniew Hałat, specjalista-epidemiolog.

W grupie największego ryzyka znajdują się osoby starsze.

– Niestety czynnikiem ryzyka jest wiek. Jeszcze do tego obciążenie czterema chorobami – chorobą serca, nadciśnieniem, przewlekłą chorobą układu oddechowego, z POChP i astmą na czele, i na czwartym miejscu cukrzycawskazał dr Zbigniew Hałat.

Dlatego starsi powinni zachować szczególną ostrożność.

– I tutaj gorący apel zarówno do rodzin o szczególną ostrożność w kontaktach z osobami starszymi, ale też do seniorów, aby w możliwy sposób ograniczyć kontakty w dużych skupiskach ludzkich – podkreślał Łukasz Szumowski.

Rząd będzie również wprowadzał rekomendacje lub twarde zalecenia dla szkół dotyczące organizacji funkcjonowania tych placówek w związku z koronawirusem. Rekomendacje będą egzekwowane przez wojewodów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że unijna współpraca w związku z epidemią koronawirusa była tematem jego rozmów m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i premierem Chorwacji, która pełni obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl