fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Rośnie koszt wychowania dzieci w Polsce

Centrum im. Adama Smitha po raz 5. przedstawiło raport nt. kosztów wychowania dzieci w Polsce.

Według dokumentu koszt wychowania jednego dziecka do chwili osiągniecia 18. roku życia to od 176 do 200 tys. złotych. Wychowanie dwójki dzieci to od 317 do 369 tys. zł. Z kolei w przypadku rodzin z trójką dzieci, suma ta wynosi od 422 do 484 tysięcy złotych.

Eksperci, którzy przygotowali raport szacują, że to o 10 tysięcy złotych więcej w przypadku każdego dziecka niż jeszcze rok temu.

Koszty wychowania dzieci rosną, bo rosną też koszty życia w Polsce – wskazuje Andrzej Sadowski, założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha.

– Rosną ceny urzędowe energii i wielu innych składników, które powodują wpływ na wzrost kosztów utrzymania dzieci; różne sektory, które rzekomo dostajemy nieodpłatnie – jak służba zdrowia, edukacja – okazują się być jednaj na niewystarczającym poziomie. Coraz więcej płacimy za edukację dzieci pozaszkolną czy na ochronę zdrowia, bo kolejki w publicznej służbie zdrowia są zbyt długie – wskazuje Andrzej Sadowski.

Koszt wychowania dzieci stanowi zazwyczaj od 15 do 3 proc. budżetu rodziny. Jednak obok rosnących kosztów, w Polsce zmienia się też model wychowania – podkreśla Anna Gołębicka, ekspert Centrum Adama Smitha.

W 2016 roku urodziło się o 13 tys. dzieci więcej niż rok wcześniej. Wciąż jednak przyrost naturalny w Polsce pozostaje ujemny.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj