[TYLKO U NAS] J. Kruk: Dużą barierą dla polskich rodzin wielodzietnych są problemy mieszkaniowe

Ponad 80 proc. ankietowanych wskazywało, że do pełni szczęścia jest im potrzebna rodzina. Dużą barierą dla polskich rodzin wielodzietnych są problemy mieszkaniowe. Warunki, w jakich funkcjonują rodziny, często są nieadekwatne do potrzeb. Jest to duże wyzwanie – powiedziała Judyta Kruk, rzecznik prasowy Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” opublikował raport „Wybrana problematyka życia dużych rodzin w Polsce”. Powstał on w oparciu o linię inicjatywy „Trzy Plus”.

– Materiał pokazuje specyfikę funkcjonowania dużych rodzin, również w obszarze wyzwań i problemów. Problematyka zawarta w raporcie jest związana zarówno z obszarem praw administracyjnych, potrzeb pierwotnych (np. sytuacja mieszkaniowa), jak i z potrzebami emocjonalnymi oraz społecznymi. Wyodrębniliśmy m.in. edukację, zdrowie, bezpieczeństwo. Jest też podstawowa wiedza z zakresu prawa, która jest konieczna do tego, by podnosić nasze kompetencje społeczne – wyjaśniła Judyta Kruk.

W ankiecie Centrum Badania Opinii Społecznej 81 proc. osób wskazało, że rodzina jest gwarantem bezpieczeństwa i rozwoju. Gość Radia Maryja powiedziała, że „było to inspiracją do tworzenia własnych badań dotyczących dużych rodzin”.

– Są to dane, które mówią, jakie Polacy mają potrzeby. Korespondenci odpowiadali m.in. na pytanie, co jest im potrzebne do pełni szczęścia. Ponad 80 proc. odpowiadających wskazywało, że jest to rodzina. Nasz raport był realizowany w czasie pandemii. W trakcie pracy zauważyliśmy, że wyzwania przed rodzinami nie zwiększały się w sposób ilościowy, natomiast pojawiały się zgłoszenia innego typu. (…) Pojawiały się problemy związane ze zdalną edukacją czy zorganizowaniu się w ramach mieszkania – mówiła.

Judyta Kruk zwróciła uwagę na to, że dużą barierą dla polskich rodzin wielodzietnych „są problemy mieszkaniowe”.

– Warunki, w jakich funkcjonują rodziny, często są nieadekwatne do potrzeb. To duże wyzwanie, które zgłaszamy instytucjom rządowym. (…) To też wyzwania związane z najmem mieszkania, z brakiem funduszy na rozbudowę domów bądź remontów. Duże rodziny często nie mają zdolności kredytowej, mimo że stosunkowo dużo zarabiają – wyjaśniła rzecznik prasowy Związku Dużych Rodzin.

Cała rozmowa z Judytą Kruk dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj