Rosyjski okręt wojenny, foto: fot. navymil

Rosja: Wspólne ćwiczenia morskie z Chinami

W drugiej fazie ćwiczeń „Morskie Współdziałanie 2015”, która odbędzie się w Zatoce Piotra Wielkiego koło Władywostoku, wezmą udział 22 okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku i floty chińskiej – poinformował w czwartek zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej.

– Z obu stron w ćwiczeniach wezmą udział łącznie 22 okręty wojenne, podwodne i pomocnicze, 20 samolotów i śmigłowców, ponad 500 żołnierzy piechoty morskiej i 40 wozów opancerzonych – powiedział dziennikarzom podczas ceremonii powitania chińskich okrętów we Władywostoku wiceadmirał Aleksandr Fiedotienkow. Dodał, że „rozmiary ćwiczeń są w tym roku bezprecedensowe”.

„Po tych ćwiczeniach osiągniemy nowy poziom operacyjnego współdziałania, koordynacji w sferze sztabowej i wojskowo-technicznej, wymiany doświadczeń” – zaznaczył Fiedotienkow.

Do Władywostoku przybył w czwartek uczestniczący w drugiej fazie ćwiczeń zespół okrętów chińskich z niszczycielem rakietowym Shenyang na czele.

Uroczysta inauguracja ćwiczeń nastąpi 21 sierpnia, a 24 sierpnia okręty wyjdą w morze. Planuje się, że na przylegającym do Kraju Nadmorskiego akwenie Morza Japońskiego wykonają zadania związane z obroną przeciwpodwodną i przeciwlotniczą. Przewidziane jest także wysadzenie desantu na poligonie Klerk w rejonie chasanskim. Ćwiczenia zakończą się 27 sierpnia, a następnego dnia odbędzie się defilada uczestniczących w nich okrętów w Zatoce Piotra Wielkiego.

Coroczne rosyjsko-chińskie ćwiczenia pod kryptonimem „Morskie Współdziałanie” zainaugurowano w 2012 roku. Pierwszą część ćwiczeń tegorocznych zrealizowano w połowie maja na Morzu Śródziemnym z udziałem około dziesięciu okrętów z obu państw.

PAP/RIRM

drukuj