Trwają przygotowania do rekonstrukcji bitwy pod Mławą

Ponad 300 osób z 26 grup i stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych weźmie udział w inscenizacji bitwy pod Mławą z września 1939 r. Odbędzie się ona 29 sierpnia na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich, w ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Rekonstrukcja bitwy pod Mławą jest jednym z największych widowisk tego typu w Europie i jedynym, które organizowane jest z wykorzystaniem oryginalnych fortyfikacji.

W tym roku odbędzie się ósma edycja inscenizacji „Bitwa pod Mławą”. Poprzedzi ją, 28 sierpnia, odtworzenie niemieckiego nalotu bombowego na Mławę, która w 1939 r. była miastem granicznym – w wyniku nalotu ok. 70 proc. miasta zostało zniszczone. Plenerowy spektakl będzie nosił tytuł „A we wrześniu poproś mnie do tańca”.

Przygotowując się do tegorocznego odtworzenia nalotu na Mławę z września 1939 r. sięgnęliśmy do archiwaliów, w tym do artykułów prasowych. Powstała opowieść o mławianach, którzy – jak wynika z historycznych przekazów – do końca nie wierzyli, że wybuchnie wojna. Oprócz rekonstrukcji samego nalotu, chcieliśmy pokazać, czym żyło miasto i jego mieszkańcy w dniach poprzedzających wybuch wojny – powiedziała w czwartek rzeczniczka Urzędu Miasta Mławy Magdalena Grzywacz.

Inscenizacji nalotu towarzyszył będzie piknik historyczny na ulicach Mławy z pokazem sprzętu wojskowego, zarówno zabytkowego jak i współczesnego. Pokaz będzie również częścią rekonstrukcji bitwy na polach w Uniszkach Zawadzkich. Nowością będzie możliwość zobaczenia tam całego arsenału broni maszynowej, która w trakcie bitwy znajdowała się w uzbrojeniu żołnierzy polskich i niemieckich.

Na pikniku zaprezentowane zostaną m.in. kołowy transporter opancerzony „Rosomak”, czołg średni PT–91 oraz wyrzutnię rakietową WR 40, której uzbrojenie stanowią pociski rakietowe Feniks-Z. Prezentację sprzętu wojskowego przygotują: 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana,  15. Brygada Zmechanizowana z Giżycka, 11. Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

W tym roku w ramach rekonstrukcji bitwy w jednym z bunkrów przygotowana zostanie aranżacja odtwarzająca jego wygląd z września 1939 r. Będzie ona dostępna dla zwiedzających, podobnie jak pobliski fragment okopów – zapowiedziała Grzywacz.

Dodała, że na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich, gdzie odtworzona zostanie dawna zabudowa wiejska, rozegrane zostaną epizody ukazujące natarcie wojsk niemieckich i obronę pozycji przez żołnierzy polskich. Zaplanowano m.in. pokaz pirotechniczny i przelot samolotów.

Dla publiczności tegorocznej rekonstrukcji „Bitwa pod Mławą” przygotowane zostaną w Uniszkach Zawadzkich parkingi samochodowe po obu stronach drogi krajowej nr 7.

Bitwa pod Mławą trwała od 1 a 4 września 1939 r. Jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski. W czasie bitwy, której zasadnicza część rozegrała się w Uniszkach Zawadzkich żołnierze 20. Dywizji Piechoty wchodzącej w skład Armii „Modlin” pod dowództwem gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego toczyli walki z oddziałami wchodzącymi w skład niemieckiej 3. Armii dowodzonej przez feldmarszałka Georga von Kuechlera.

Oddziały niemieckie, atakujące z terytorium ówczesnych Prus Wschodnich z zadaniem jak najszybszego dotarcia do Warszawy, które napotkały pod Mławą na silny opór oddziałów polskich, miały trzykrotną przewagę liczebną. W bitwie zginęło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1,8 tys. niemieckich.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl