Rosyjskie wojska przy wschodniej granicy Ukrainy

Ukraińska armia bez walki oddała Krym. Teraz Rosjanie koncentrują wojska przy wschodniej granicy Ukrainy. Rosja urządza też kolejną demonstrację siłę – na Syberii rozpoczęły się ćwiczenia wojsk rakietowych.

Ołeksandr Turczynow wydał dekret o wyprowadzeniu z Krymu ukraińskich jednostek wojskowych i ewakuacji rodzin żołnierzy. Wojskowi opuszczają półwysep.

– Mogę powiedzieć, że przez ostatni miesiąc każdy z nas, a przede wszystkim nasz dowódca, który niestety wciąż przebywa na Krymie, wszyscy byliśmy jak zwoje sprężyny. Teraz mam nadzieję, że w końcu będziemy mogli trochę odpocząć – powiedział mieszkaniec Ukrainy.

Z powodu oskarżeń o bezczynność wobec rosyjskiej agresji na Krymie do dymisji podał się minister obrony Igor Teniuch. Zastąpi go Mychajło Kowal.

– Jasno rozumiem całą odpowiedzialność i zaufanie jakie dajecie mi w imieniu narodu ukraińskiego. Jestem zawodowym żołnierzem, znam i bardzo lubię sztukę wojskową. Kocham moją ojczyznę Ukrainę – podkreślił Mychajło Kowal.

Na wschodniej granicy Ukrainy po stronie rosyjskiej trwa wielka koncentracja wojsk i sprzętu. To niepokoi NATO.

– Jesteśmy jako sojusz skoncentrowani na zapewnianiu skutecznego odstraszania i ochrony. Wszyscy członkowie NATO mogą być pewni naszej determinacji w celu zapewnienia efektywnej obrony – tłumaczył Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO.

Sytuację na Ukrainie omawiali w Hadze uczestnicy szczytu na temat bezpieczeństwa nuklearnego. Wnioski nie odbiegły od tego, co ostatnio było owocem spotkań światowych przywódców. Zakusy Rosji na Ukrainie budzą zaniepokojenie – stwierdził prezydent USA Barack Obama.

– Teraz Rosja powinna zachować się odpowiedzialne i pokazać, że chce wypełniać normy międzynarodowe. Jeśli tego nie zrobi poniesie dodatkowe koszty i będzie to miało skutki dla globalnej gospodarki, ale najbardziej dotknie Rosję – zaznaczył Barack Obama.

Ukrainie grozi też destabilizacja wewnętrzna. Zastrzelony został jeden z liderów nacjonalistycznego Prawego Sektora – Ołeksandr Muzyczko znany też jako  Saszko Biały. Prawy Sektor twierdzi, że to zabójstwo na zlecenie, za którym stoi szef MSW Arsen Awakow i obiecuje wobec niego zemstę. Lider Prawego Sektora  zginął  podczas próby aresztowania – informuje wiceszef MSW.

– W odpowiedzi na okrzyki „Stop! Policja! Nie ruszaj się!” Biały próbował uciec. Podczas ucieczki otworzył ogień do naszych policjantów – mówił  Wołodymyr Jewdokimow, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Zaostrzają się też kłopoty finansowe Ukrainy. Dlatego Kijów negocjuje pożyczkę z MFW w wysokości od 15 do 20 miliardów dolarów. Poprzedni program pożyczkowy został przerwany w roku 2011, ponieważ ówczesne władze odmówiły zlikwidowania subwencji na gaz. Jeśli teraz rząd w Kijowie zgodzi się na urynkowienie cen za gaz, to z pewnością spotka się to z protestem szerokich rzesz ukraińskiego społeczeństwa.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl