Rosja stawia warunek ws. pomnika smoleńskiego

Rosja postawiła warunek w sprawie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. W zamian za zgodę na ten pomnik Polska miałaby się zgodzić na budowę pomnika czerwonoarmistów w Krakowie.

Zasadę wzajemności w tej sprawie zaproponował minister kultury Rosji Władimir Medinski w rozmowie z polską ambasador w Moskwie, Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz

Poseł Krzysztof Szczerski, były wiceszef MSZ stwierdza, że ta propozycja jest obraźliwa dla naszego kraju.

– Łączenie ofiar tragedii smoleńskiej z wydarzeniami wojennymi w Polsce jest po prostu obraźliwe. Jest to pewnego rodzaju dyplomatyczną bezczelności. Tych, którzy na nas napadli z chęcią zabicia uczciliśmy cmentarzem. Pochowaliśmy ich humanitarnie. Zatem mówienie o tym, że żołnierzy radzieccy, którzy napadli na Polskę, nie mają swojego uhonorowania jest nieprawdą. My domagamy się tego, aby została uszanowana śmierć niewinnych ludzi – wskazał poseł Krzysztof Szczerski.

Propozycję skrytykował też szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna.

Rosja zaproponowała wybudowanie na Cmentarzu Rakowickim pomnika bolszewickich jeńców z wojny lat 1919-21. Jednak nie zgodziły się na niego władze Krakowa.

Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy w Smoleńsku miał zostać odsłonięty w kwietniu 2013 r., prace jednak do tej pory nie ruszyły. W październiku 2014 r. Rosja uznała, że pomnik byłby za duży i zaproponowała zmniejszenie jego rozmiarów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl