fot. twitter.com

M. Dworczyk: Rząd prowadzi analizy dotyczące rozmowy telefonicznej prezydenta z rosyjskimi komikami

Rząd prowadzi analizy dotyczące rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy z rosyjskimi komikami i wnioski zostaną wyciągnięte – mówił w piątek w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Znani z prowokacji wobec polityków i światowych przywódców rosyjscy komicy Vovan i Lexus (Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow) zamieścili we wtorek wieczorem na portalu YouTube nagranie ich rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. W 11-minutowej rozmowie Kuzniecow, który podszył się pod sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, gratuluje Andrzejowi Dudzie wyborczego zwycięstwa i próbuje sprowokować go do kontrowersyjnych wypowiedzi, m.in. na temat sporów o historię i pomniki Armii Czerwonej z Rosją czy kwestię Lwowa. Rozmowa prowadzona jest po angielsku.

Autentyczność nagrania potwierdził PAP dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta Marcin Kędryna, a efektem „prowokacji telefonicznej” było natychmiastowe odwołanie z placówki dwóch pracowników Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku.

Michał Dworczyk zwracał uwagę, że ofiarami podobnych prowokacji byli m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, obecny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w czasie, gdy był szefem MSZ, czy były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

„To co się zdarzyło część komentatorów, ekspertów określa, te działania jakie są prowadzone przez Rosjan, jako element rosyjskiej wojny informacyjnej” – powiedział szef KPRM.

„Gruntowna analiza powinna odpowiedzieć nam na pytanie, czy jakieś dalsze kroki powinny być podjęte, a przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, co robić, żeby więcej do tego typu sytuacji nie doszło” – dodał.

Szef KPRM zwracał uwagę, że zarówno dobór osób, jak i moment, w którym padają one ofiarą takich prowokacji świadczyć może o działaniach rosyjskich służb specjalnych.

„Te osoby (Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow) – trzeba to jasno powiedzieć – znajdują dużo miejsca na łamach przychylnych Kremlowi mediów rosyjskich, jeśli chodzi o ich działalność, to nigdy nie była ona krytykowana, choć te działania w świetle przepisów rosyjskich stanowią złamanie prawa administracyjnego” – wskazał Michał Dworczyk.

Zapewniał również, że rząd „prowadzi analizy dotyczące wszelkich aspektów tego zdarzenia”.

„Na pewno wnioski po zakończeniu analiz zostaną wyciągnięte” – dodał Michał Dworczyk.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl