Radni z podkarpacia bronią ks. abp. Józefa Michalika

Kolejne środowisko broni ks. abp. Józefa Michalika. Radni województwa podkarpackiego w specjalnym oświadczeniu wyrazili stanowczy sprzeciw wobec cenzurowania wypowiedzi przedstawicieli Kościoła katolickiego.

W Sądzie Okręgowym w Przemyślu toczy się rozprawa przeciwko metropolicie przemyskiemu. Ks. abp Józef Michalik został oskarżony przez zdeklarowaną feministkę o rzekome pomówienie.  Chodzi o treść kazania wygłoszonego przez Księdza Arcybiskupa (16 października 2013 r.) we Wrocławiu.

Radni województwa podkarpackiego wskazują, że duchowny nie mówił w homilii o żadnej osobie, odnosząc nauczanie Kościoła do realiów współczesności. W związku z tym niemożliwym jest uznanie, że homilia narusza czyjeś dobra osobiste.

Wicemarszałek woj. podkarpackiego Wojciech Buczek mówi, że w tej sprawie chodzi nie tylko o obronę ks. abp. Józefa Michalika, ale o obronę praw wszystkich katolików.

– W związku z tym, większość radnych sejmiku województwa podkarpackiego wydała oświadczenie na ten temat. Po pierwsze – sprzeciwiamy się takim działaniom, które mogą skutkować ograniczeniem wolności słowa. Może to być próba cenzurowania wypowiedzi księży z ambony – uzasadnia Wojciech Buczek.    

Proces w sprawie homilii ks. abp. Józefa Michalika ruszył 12 marca. Kolejna rozprawę wyznaczono na 9 kwietnia.

Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zwróciły się z prośbą do Księdza Arcybiskupa Michalika, by odmówił uczestniczenia w takim postępowaniu. Obecność Księdza Arcybiskupa w sądzie oznaczałaby, iż godzimy się na to, by władza państwowa badała legalność głoszenia nauczania Kościoła. Jako polscy katolicy powinniśmy stanowczo zaprotestować – napisano w stanowisku.

Opinia prawna w sprawie braku możliwości odpowiedzialności na naruszenie dóbr osobistych za treść ogólnych ocen zawartych w kazaniach [zobacz]


Aktualności Dnia:

* Radni w obronie ks. abp. Józefa Michalika
Wojciech Buczek, wicemarszałek woj. podkarpackiego

* Opinia prawna wypowiedzi ks. abp Józefa Michalika
dr Michał Chajda, Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku­-Białej; dr Michał Skwarzyński, Katolicki Uniwersytet Lubelski, adwokat


 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl