Rosja rozpoczęła procedurę wycofywania wojsk z Syrii

Rosja rozpoczęła procedurę wycofywania swoich wojsk z Syrii – poinformował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Do Rosji mają powrócić 2/3 sprzętu i kontyngentu.

O wycofaniu rosyjskiego kontyngentu z Syrii poinformował wczoraj w rosyjskiej bazie lotniczej w Hmejmim, w syryjskiej prowincji Latakia, prezydent Rosji Władimir Putin.

– W ciągu nieco ponad dwóch lat rosyjskie siły zbrojne wraz z armią syryjską zniszczyły najbardziej gotową do walki grupę międzynarodowych terrorystów. W tym względzie podjąłem decyzję, że poważna część rosyjskiego personelu wojskowego z Syryjskiej Republiki Arabskiej powinna wrócić do domu, do Rosji – oświadczył rosyjski prezydent.

Do Rosji mają powrócić 23 samoloty i dwa śmigłowce Ka-52, a także trzy oddziały: sił specjalnych, policji wojskowej, saperów oraz szpital wojskowy. Cała operacja ma potrwać około miesiąca. W Syrii utrzymane zostaną dwie stałe rosyjskie bazy wojskowe: sił powietrznych i marynarki wojennej.

Wczorajsza wizyta prezydenta Rosji w Syrii była niezapowiedzianą wizytą. Władimir Putin zatrzymał się tam w drodze do Egiptu. W rosyjskiej bazie sił powietrznych przywitał go prezydent Syrii Baszszar al–Asad.

– Chciałbym podziękować wszystkim za ich służbę i za wykazanie wyjątkowej jedności między rosyjskimi i syryjskimi żołnierzami – mówił Baszszar al–Asad.

Rosja rozpoczęła operację wojskową w Syrii 30 września 2015 r. Jej celem było wsparcie prezydenta Baszszara al-Asada w walce z tzw. Państwem Islamskim i innymi ugrupowaniami rebelianckimi. O tym, że terytorium Syrii zostało całkowicie wyzwolone z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego poinformował na początku grudnia szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl