fot. PAP/EPA

Rosja koncentruje wojska w Donbasie

Rosjanie w dalszym ciągu kontynuują wojnę na Ukrainie. Według informacji wywiadowczych koncentrują swoje siły w Donbasie, z którego cały czas ewakuowana jest ludność cywilna.

Rosja zapowiedziała, że w czwartek nastąpi zawieszenie broni w Mariupolu. Zdaniem strony ukraińskiej to manipulacja, ponieważ nic nie wskazuje na to, aby siły wroga były wycofywane z miasta.

– Trwa proces negocjacji, ale to są wciąż tylko słowa. Na razie brak konkretów. Są też inne słowa o rzekomym wycofaniu wojsk rosyjskich z Kijowa i Czernihowa, o rzekomym ograniczeniu aktywności okupantów w tych miastach. Wiemy, że to nie jest wycofanie się, ale rezultaty pracy naszych obrońców – powiedział  prezydent Ukrainy,  Wołodymyr Zełenski.

Rosjanie uciekają w kierunku Donbasu. Jak poinformował prezydent kraju, Wołodymyr Zełenski, rosyjskie wojska koncentrują się w republice Donieckiej i Ługańskiej.

– Widzimy, że następuje akumulacja rosyjskich wojsk do nowych uderzeń w Donbasie. Przygotowujemy się do tego – zaznaczył  prezydent Ukrainy.

W tym momencie trwa ewakuacja cywilów. Dla mieszkańców Mariupola ma być w czwartek otwarty korytarz humanitarny do Zaporoża. W środę Rosjanie atakowali ludność uciekającą z miasta.

– Uciekliśmy do wsi niedaleko Mariupola. Schroniliśmy się w bloku mieszkalnym, który także został zbombardowany. Trzy razy zmienialiśmy schron. To było przerażające – podkreśliła Ukrainka.

– Mamy trójkę dzieci. Siedzieliśmy w piwnicy i chcieliśmy wyjść po jedzenie i wodę, ale rosyjski czołg celował prosto w nasz dom – wskazał mieszkaniec Ukrainy.

Budynki mieszkalne, szkoły i szpitale niszczone są także w innych częściach Ukrainy. Najgorsza sytuacja panuje na wschodzie kraju.

– Rosjanie nie rozróżniają cywilów od żołnierzy, nie patrzą czy jest to placówka dla dzieci czy szpital. Po prostu wszystko niszczą. Na przykład zwyczajną wiejską szkołę, w której miejscowi ukrywali się w momencie ostrzału. Na szczęście wszyscy żyją, ale ze szkoły nie zostało nic – powiedział Ukrainiec.

Szef delegacji Ukrainy prowadzącej rokowania z Rosją poinformował, że kolejna tura rozmów zostanie wznowiona w piątek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl