fot. flickr.com

OBWE: Rozejm w Donbasie nadal przynosi rezultaty

Liczba ofiar wśród ludności cywilnej i liczba przypadków naruszenia rozejmu na wschodzie Ukrainy zmniejsza się – powiedział w środę w Mińsku Martin Sajdik, specjalny przedstawiciel OBWE w grupie kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie.

Sajdik, komentując w środę kolejne spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku, ocenił, że rozejm uzgodniony pod koniec czerwca i obowiązujący w związku ze żniwami od 1 lipca „nadal daje efekty”.

„Według wstępnych danych specjalnej misji monitoringowej OBWE od 1 lipca istotnie zmniejszyła się liczba przypadków naruszenia rozejmu, a także liczba ofiar wśród ludności cywilnej. Według mediów od początku jego obowiązywania do chwili obecnej nie było żadnej ofiary śmiertelnej wśród ludności cywilnej” – wskazał dyplomata.

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

 

PAP/RIRM

drukuj