fot. https://twitter.com/MSZ_RP

W Sztokholmie rozpoczyna się spotkanie ministerialne OBWE

W Sztokholmie rozpoczyna się dziś dwudniowe spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Sprawująca prezydencję w OBWE Szwecja przekaże Polsce przewodnictwo w tej organizacji.

W stolicy Szwecji jest już szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który przybył z Rygi, gdzie wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO. [czytaj więcej]

Jak przekazało szwedzkie MSZ, Rada Ministerialna w Sztokholmie stanowi punkt kulminacyjny prezydencji Szwecji w OBWE w 2021 roku.

„Spotkanie będzie okazją dla ministrów spraw zagranicznych oraz innych przedstawicieli 57 państw OBWE do omówienia wspólnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, takich jak kryzysy polityczne czy nierozwiązane konflikty w regionie” – podkreślono w komunikacie.

W programie rozmów jest m.in. kwestia agresji Rosji na Ukrainę. Jak zapowiedziała szwedzka agencja TT, prawdopodobnie poruszona zostanie też sprawa kryzysu migracyjnego na granicy białorusko-polskiej.

W posiedzeniu uczestniczyć mają sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Według agencji Reutera, która powołała się na anonimowe źródła w amerykańskiej dyplomacji, w Sztokholmie dojdzie do rozmów między politykami. Wcześniej Blinken ma spotkać się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą.

„Na marginesie posiedzenia minister Zbigniew Rau planuje odbyć rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Republiki Macedonii Północnej, Mołdawii, Gruzji, Armenii oraz Azerbejdżanu, a także omówić z Sekretarz Generalną OBWE oraz Przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE stan przygotowań Polski do przejęcia obowiązków przewodniczącego Organizacji” – podał resort polskiej dyplomacji.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1465743534003306500

Spotkanie ministerialne OBWE odbywa się w centrum kongresowym przy lotnisku Arlanda w Sztokholmie. W związku z zaleceniem szwedzkich władz zdrowotnych do przylatujących z zagranicy gości zaapelowano o poddanie się testom na obecność koronawirusa.

Rada Ministerialna jest najważniejszym dorocznym wydarzeniem OBWE, w którym biorą udział delegacje 57 państw członkowskich OBWE oraz kilkunastu państw partnerskich. Spotkanie w Sztokholmie kończy przewodnictwo Szwecji w organizacji w 2021 roku. Polska formalnie obejmie przewodnictwo w OBWE w styczniu 2022 roku.

PAP

drukuj