Fake news posła Szczerby o „80 proc. policjantów na zwolnieniach”. KSP prostuje

„80 proc. funkcjonariuszy warszawskich oddziałów prewencji policji jest na zwolnieniach lekarskich. Nie chcą być używani w działaniach władzy przeciwko społeczeństwu” – napisał poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba na Twitterze. Potem jednak swój wpis usunął. – Na zwolnieniu codziennie jest ok. 5 proc. policjantów, w tych dniach o 1,7 proc. więcej – wyjaśnia portalowi tvp.info kom. Sylwester Marczak.

Wpis Michała Szczerby został zretweetowany przez oficjalne konto Platformy Obywatelskiej.

Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji, komisarz Sylwester Marczak. Przesłał nam oświadczenia, w którym podaje dane drastycznie odbiegające od tego, co sugerował poseł Szczerba.

„Średnio codziennie na zwolnieniu lekarskim (urazy, grypa żołądkowa, przeziębienia) przebywa 5 proc. stanu OPP, czyli około 60 policjantów. Obecnie jest ich o 1,7 proc. więcej. Policjanci, tak jak każdy, mają prawo skorzystać ze zwolnienia, gdy istnieje taka potrzeba, nie widzimy tu innych przyczyn jak czysto zdrowotne” – czytamy w komunikacie.

Takie dane potwierdził również Tomasz Zych, Przewodniczący Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów OPP.

„Proszę, aby w żaden sposób nie łączyć zwolnień lekarskich policjantów Oddziałów Prewencji Policji w Warszawie Komendy Stołecznej Policji z protestami odbywającymi się pod Parlamentem. U ich podstaw leżą przyczyny czysto zdrowotne. Średnio w OPP w Warszawie codziennie przebywa na zwolnieniu lekarskim około 60 policjantów. Obecnie ta liczba nieco wzrosła i jesteśmy przekonani, że mają na to wpływ wyłącznie problemy zdrowotne funkcjonariuszy”.

W warszawskich oddziałach prewencji na chwilę obecną jest ok. 1,2 tys. etatów.

TVP Info/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl