fot. PAP/Marcin Bielecki

Rolnicy nie poddają się w walce o swoje gospodarstwa. 10 maja odbędzie się duży protest w Warszawie

Mijają kolejne tygodnie, a rolnicy wciąż czekają na rozporządzenie o dopłatach do zbóż. Bez niego rynek stoi, bo gospodarze wstrzymują się ze sprzedażą ziarna. Na 10 maja planowany jest duży protest w Warszawie.

Początkowo do rozmów premiera Donalda Tuska z rolnikami miało dojść 11 kwietnia. Potem termin przesunięto na 14 kwietnia, ale i wtedy do spotkania nie doszło, co kancelaria premiera uzasadniała chorobą.

– Rząd właściwie na nic nie reaguje – stwierdził Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Rząd przed wyborami samorządowymi ogłaszał, że większość ze zobowiązań, jakie złożył rolnikom, zostało podjętych. Dalej jednak w życie nie weszło rozporządzenie, które przewiduje dopłaty do zbóż.

– Zboże zalega. Planowane są jakieś dopłaty. Wystąpiono do Unii Europejskiej o zezwolenia, aby takie dopłaty można było rolnikom przekazać. Byłem trzy dni temu na spotkaniu z ministrem Czesławem Siekierskim i powiedział, że to nie będą dopłaty, ale kroplówka dla rolników, żeby po prostu przetrwali i dalej produkowali, ale nie wiadomo dla kogo i na chwałę czego, dlatego iż stoją w tej chwili na skraju bankructwa – wskazał Gustaw Jędrejek.

Rolnicy pilnie potrzebują niskooprocentowanych kredytów. Gospodarze nie rezygnują z protestów. Kolejną wielką manifestację zapowiedzieli na 10 maja. „Solidarność” Rolników Indywidualnych ma wspomóc pracownicza „Solidarność”.

„Polacy muszą zdawać sobie sprawę, że następstwa wprowadzenia w życie Zielonego Ładu są śmiertelnie niebezpieczne” – napisał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, na platformie X.

Manifestacja rozpocznie się o godz. 12.00 przy Placu Zamkowym w Warszawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl