Wielkopolski komitet strajkowy rolników

We wszystkich gminach w województwie wielkopolskim będą powstawały komitety strajkowe rolników. Taką decyzję podjęli rolnicy po wczorajszym proteście przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu.

Protest był wyrazem solidarności z gospodarzami z woj. zachodniopomorskiego, którzy od 5 grudnia, protestują m.in. przeciwko wykupywaniu ziemi przez podstawione osoby, reprezentujące kapitał zagraniczny.

Gospodarze m.in. z Solidarności Rolników Indywidualnych domagają się zakazu wyprzedaży ziemi obcokrajowcom z zasobów ANR oraz  zwrotu gruntów zabranych w czasach PRL prawowitym właścicielom.

Rząd powinien stworzyć także ustawowe gwarancje zapobiegające degradacji małych i średnich gospodarstw rolnych – mówi Ryszard Majewski przewodniczący komitetu protestacyjnego i NSZZ „S” RI w Wielkopolsce.

We wszystkich gminach będą powstawały  komitety protestacyjne. Podejmiemy wspólne działania w celu podsumowania tych problemów, które narastają w każdej gminie. Każda gmina ma swoje specyficzne problemy, ale przede wszystkim dotyczące funkcjonowania tych małych i średnich gospodarstw. Domagamy się od rządu nie negacji tych gospodarstw, ale wręcz przeciwnie. Rząd powinien złożyć gwarancje ustawowe zapobiegające degradację małych i średnich gospodarstw oraz przedsiębiorstw rolno-spożywczych. Rząd powinien wypracować program naprawczy – powiedział Ryszard Majewski.

Rolnicy domagają się także otwarcia miast na sprzedaż polskiej zdrowej żywności – tutaj proponują aby powrócić do 40 proc. powierzchni targowej przeznaczonej dla producentów rolno ogrodniczych.

Gospodarze chcą także ustawowego reklamowania polskich produktów. Jak mówi Ryszard Majewski – obecnie protest ma charakter kroczący.

Zrobiliśmy protest na terenie województwa wielkopolskiego. W kolejnych województwach takie protesty również będą organizowane. My natomiast spotkamy się w ciągu tygodnia z przedstawicielami ANR, z Wojewodą wielkopolskim oraz  Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego w celu omówienia tych spraw. Jeżeli w ciągu 2 tygodni nie dostaniemy pozytywnej odpowiedzi na większość postawionych postulatów – podejmiemy bardziej radykalne kroki – zaznaczył Ryszard Majewski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl