Do 16 listopada rolnicy mogą jeszcze składać wnioski o przyznanie pomocy suszowej

Jeszcze do połowy listopada można składać wnioski o przyznanie pomocy suszowej. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ponad 680 mln zł z puli 1,5 mld zł przeznaczonej przez rząd na ten cel.

Termin został przedłużony ze względu na uwagi części urzędów wojewódzkich do protokołów suszowych. Urzędnicy odsyłali je z powrotem do gmin w związku z czym cała procedura składania takiego wniosku o odszkodowanie była wydłużona.

Nowy termin składania dokumentów umożliwi ubieganie się o pomoc tym, którzy nie mają jeszcze m.in. protokołu oszacowania szkód w uprawach.

Zdarzały się również sytuacje, że rolnicy nie wiedzieli o działalności komisji szacującej straty – podkreślił poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Ta informacja była w jakiś sposób utajniona czy może źle przekazana. Wielu rolników nawet do mnie do biura się zgłasza mówiąc, że nie mieli informacji, iż można zgłaszać sprawę suszy do wyszacowania do komisji. Wiemy, że często te komisje nie dojechały wszędzie tam, gdzie było zgłoszenie. To jest niepokojące. Możemy bawić się w brudna politykę – dla mnie nie do pojęcia jest, że znaleźli się wójtowie i gminy, którzy poszli w takim kierunku, żeby zaszkodzić Polakom, zaszkodzić polskiemu rolnictwu i rolnikom – akcentował Robert Telus.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca także rekompensaty za szkody spowodowane przez suszę w hodowli ryb słodkowodnych. Dotychczas do biur powiatowych ARiMR wpłynęło ponad 600 wniosków na kwotę ponad 13 mln zł.

RIRM

drukuj