Premier po polsko-niemieckich konsultacjach: Musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem UE

Zarówno Niemcy, jak i Polska, są świadome wyzwań, przed którymi stoimy; musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki po piątkowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie.

„Zarówno Niemcy, jak i Polska, są świadome wyzwań, przed którymi stoimy i dlatego musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie” – oświadczył szef polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak dodał, w ramach refleksji nad kwestiami dot. UE szefowie rządów Polski i Niemiec w coraz większym stopniu „mają wspólne zdanie (…) w tych tematach”.

Według Morawieckiego Polskę i Niemcy łączy podobne zdanie m.in. co do „zrównoważenia wydatków przyszłych w budżecie UE”.

Odniósł się także do Brexitu podkreślając, że w interesie Warszawy i Berlina „leży utrzymywanie silnych więzi politycznych i gospodarczych ze Zjednoczonym Królestwem” i że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE powinna zostać wypracowana formuła „dobrej dalszej współpracy”.

PAP/RIRM

drukuj