fot. twitter.com/KancelariaSejmu

We wtorek Sejm ma wysłuchać informacji premiera nt. przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem i wirusem grypy

We wtorek Sejm ma wysłuchać informacji premiera na temat przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy. Tak zdecydował dziś konwent seniorów. O efektach posiedzenia poinformowali wicemarszałkowie niższej izby parlamentu. 

W porządku obrad posiedzenia jest też wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie nie ma w nim ustawy dotyczącej służby medycznej w warunkach pandemii, ale najprawdopodobniej będzie wniosek o dołączenie jej do porządku.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał wczoraj specjalny projekt ustawy, który miałby zostać przedstawiony na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu.

– Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie i w ramach walki z COVID-em, w ramach okresu pandemii błędy, które będą popełniane nieumyślnie, nie będą po prostu karane. Inne oczekiwane przez środowisko rozwiązania: będziemy chcieli zwiększyć dodatek, który wynika z pracy przy COVID-zie dla medyków skierowanych do tej pracy. Tutaj będziemy chcieli płacić 175 proc. wynagrodzenia – powiedział minister Adam Niedzielski.

O ostatecznym porządku obrad posiedzenia ma zdecydować prezydium Sejmu we wtorek.

W związku z rozwojem pandemii, rząd ogłosił wczoraj nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od jutra. Wśród nich znalazło się zawieszenie działalności siłowni i basenów, zmiana trybu nauczania w szkołach ponadpodstawowych i wyższych oraz ograniczenia dot. liczby osób w kościołach, transporcie publicznym i na zgromadzeniach.

RIRM

drukuj