Rolnicy grożą zaostrzeniem protestu

Protestujący rolnicy z województwa zachodniopomorskiego dają ministrowi rolnictwa dwa dni na odpowiedź na złożone przez nich pismo. Brak reakcji ministra – jak  zapowiadają rolnicy- przyczyni się do zaostrzenia protestu.

W piątek rolnicy zwrócili się z pismem do prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Leszka Świętochowskiego oraz szefa resortu rolnictwa z prośbą o wyjaśnienia objęcia kierowniczego stanowiska do spraw organizacyjnych przez Adama Poniewskiego, dotychczasowego dyrektora ANR. Przed objęciem nowego stanowiska rolnicy domagali się zwolnienia Poniewskiego i przeprowadzenia kontroli.

Niewykluczone, że dziś sami wyjadą na drogi wojewódzkie, ponieważ czują się oszukani – mówi Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.

– Przypuszczamy, że decyzja o zostawieniu pana dyrektora w Agencji została podjęta po to, żeby sprowokować rolników, żeby wyszli na ulicę, aby pokazać przez to, że jesteśmy niewiarygodni i nie dotrzymujemy umów. W konsekwencji, aby po prostu przestać z nami rozmawiać – to pretekst do nieprowadzenia dalszych rozmów. Jesteśmy tego zdania, że należy wprowadzić kontrolę; należy wprowadzić to, co zostało uzgodnione i jak najszybciej przystąpić do rozmów, do których cały czas jesteśmy gotowi – powiedział Edward Kosmal.

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych znowelizował przepisy w sprawie obrotu ziemią,które realizują tylko część ustaleń, zawartych między szefem resortu rolnictwa, kierownictwem ANR i protestującymi właścicielami gospodarstw rolnych.

-Te rozmowy wciąż odkłada się na później. Pan minister dał sobie czas do końca sierpnia, a problem, który mamy –  sprawa ziemi, nie jest jeszcze załatwiona. Nikt nam nie odpowiedział czy ziemia spółek z obcym kapitałem wróci, czy też nie. Wiemy, że w międzyczasie przedłużane są umowy dzierżawy poprzedniego dyrektora – powiedział Edward Kosmal.

Rolnicy wyślą dziś pismo do premiera Donalda Tuska.

Z rolnikami z zachodniego Pomorza będą dziś solidaryzować się gospodarze w Poznaniu. Na godzinę 11 przed urzędem wojewódzkim zaplanowano pikietę. Na ręce marszałka zostanie przekazana petycja z postulatami premiera.

Rolnicy podkreślają, że są to działania, które w razie bierności rządu, stanowią przedpole do strajku ogólnopolskiego.

Wypowiedź Edwarda Kosmala:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl