„Rodzice chcą mieć wybór” – podpisz się pod inicjatywą

Do 12 grudnia trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą  „Rodzice chcą mieć wybór”. Do tej pory uzbierano już prawie 80 tys. podpisów. Akcję organizuje  Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców.

Według projektu to rodzice mają decydować o tym, czy chcą posłać swoje dziecko do szkoły w wieku sześciu, czy siedmiu lat. Mają oni mieć realny wpływ na program nauczania. Na ich wniosek mają być także przywracane zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Poza tym – jak zakłada projekt – edukacja przedszkolna ma być prawem dziecka i obowiązkiem państwa, a nie odwrotnie; podręczniki do nauki mają być wybierane przez rodziców i nauczycieli. Mają zostać także podwyższone standardy, takie jak m.in. transport dzieci do szkół.

Aby posłowie zajęli się tą sprawą należy do 12 grudnia zebrać sto tysięcy podpisów – stwierdziła Karolina Elbanowska, założycielka Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

– Zachęcamy wszystkie osoby, którym zależy na tym, żeby edukacja w Polsce była na dobrym poziomie do włączenia się w akcję obywatelską: „Rodzice chcą mieć wybór”. Zbieramy podpisy pod obywatelskim projektem, który da rodzicom możliwość decydowania o tym, w jakim wieku poślą dziecko do szkoły; czy będzie to w wieku 6. czy 7 lat – jak do tej pory. Chcemy mieć również wpływ na program nauczania, wybór podręczników, na to, żeby dzieci mogły mieć w przedszkolach zajęcia dodatkowe. Chcemy mieć również możliwość zawetowania decyzji o likwidacji danej szkoły. Żeby to było możliwe, nie możemy się poddawać, ale cały czas pokazywać rządzącym, że to rodzice są odpowiedzialni za edukację dzieci – powiedziała Karolina Elbanowska.

Stowarzyszenie chce, by projekt był rozpatrywany w Sejmie jako inicjatywa obywatelska. Formularze do zbierania podpisów można pobrać ze strony: rzecznikrodzicow.pl

RIRM

drukuj