Rezultaty wizyty Zełenskiego w Warszawie tematem rozmów szefów MSZ Polski i Ukrainy

Rezultaty wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, transport, sytuacja na przejściach granicznych, Format Normandzki były tematami poniedziałkowej rozmowy ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem MSZ Ukrainy Wadymem Prystajko – poinformował w komunikacie resort dyplomacji.

Ministrowie omówili rezultaty wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Zgodzili się, że przyczyni się ona do zdynamizowania relacji dwustronnych. Minister Czaputowicz wyraził zadowolenie z zapowiedzi umożliwienia stronie polskiej prac poszukiwawczych na Ukrainie, które padły z ust prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w rozmowach 31 sierpnia” – czytamy w komunikacie polskiego MSZ.

W ślad za rozmową prezydentów, omówiono także tematykę transportową, dotyczącą sytuacji na przejściach granicznych i współpracy służb celnych” – dodał resort.

MSZ poinformował ponadto, że Czaputowicz i Prystajko rozmawiali także na temat przyszłości Formatu Normandzkiego i innych form zaangażowania społeczności międzynarodowej ws. Ukrainy.

Ponadto minister Czaputowicz przekazał stronie ukraińskiej propozycję organizacji w Polsce wizyt studyjnych dla ukraińskich deputowanych, pracowników Biura Prezydenta Ukrainy i Gabinetu Ministrów. Pozwoliłyby one na wymianę doświadczeń w dziedzinach, w których obie strony posiadają znaczne kompetencje” – podkreślił resort dyplomacji.

Wśród omawianych kwestii – jak zaznaczyło MSZ – pojawiły się także perspektywy działalności Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

Zaprzysiężony w maju prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od soboty przebywał w Warszawie z pierwszą oficjalną wizytą. Spotkał się m.in. z prezydentem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim, a także z szefem Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną, który kieruje komisją spraw zagranicznych Sejmu.

W trakcie swojej wizyty w Polsce Zełenski zadeklarował, że jest gotów do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie.

Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawczych na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce” – oświadczył ukraiński prezydent po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak dodał, zaproponował prezydentowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

O zniesienie moratorium dotyczącego prac ekshumacyjnych apelował w trakcie spotkania prezydent Andrzej Duda.

Bardzo chcielibyśmy obaj, żeby na tym tle doszło do normalizacji relacji międzyludzkich, ale powiedziałem panu prezydentowi, że droga do tego jest tylko taka, aby każdy człowiek, który zginął, który został zamordowany został upamiętniony. Odzyskał swoje imię i nazwisko, a więc żeby miał nagrobek, żeby był wskazany na tablicy, która będzie oznaczała zbiorową mogiłę” – powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim.

Od wiosny 2017 roku między Warszawą i Kijowem trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj