Resort środowiska pomoże UE w odtwarzaniu cennych gatunków i siedlisk?

Szef resortu środowiska Jan Szyszko podczas odbywającej się w Luksemburgu Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska zaoferował pomoc w odtwarzaniu na terenie państw wspólnoty siedlisk i gatunków zwierząt – np. żubra, które kiedyś tam występowały – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik resortu Paweł Mucha.

„Jest to oficjalna propozycja pomocy w odtwarzaniu cennych siedlisk i gatunków zwierząt, które kiedyś występowały na terenie państw UE. Część państw wspólnoty m.in. przez intensywny rozwój rolnictwa czy infrastruktury utraciła np. gatunki zwierząt, jakie tam występowały. Jesteśmy gotowi pomóc w reintrodukcji np. żubra. Polska ma doświadczenia, jak to robić. Polska szkoła ochrony przyrody, inżynierii ekologicznej, które są stosowane w przypadku Puszczy Białowieskiej, są tego najlepszym przykładem. Jesteśmy też gotowi do finansowanej pomocy w takich przedsięwzięciach” – dodał.

Rzecznik dopytywany o skalę ewentualnej pomocy finansowej powiedział, że na razie jest za wcześnie na kalkulacje, ale „skoro powiedzieliśmy <<A>>, to gotowi jesteśmy też powiedzieć <<B>>”.

Mucha zwrócił uwagę na to, że minister Jan Szyszko poinformował ponadto unijnych ministrów o działaniach, jakie podejmowane są w Puszczy Białowieskiej. Szef resortu mówił m.in. – jak zaznaczył rzecznik – o wyznaczeniu na terenie puszczy tzw. stref referencyjnych, gdzie zabiegi leśników mają być ograniczone do minimum, a natura pozostawiona sama sobie. Strefy wyznaczone są na 1/3 powierzchni nadleśnictw Hajnówka, Browsk i Białowieża.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na pozostałym terenie mają być prowadzone cięcia sanitarne i nowe nasadzenia drzew.

PAP/RIRM

drukuj