fot. flickr.com

Resort rolnictwa pomoże rolnikom, których grunty zostały podtopione podczas ostatnich wezbrań rzek

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada pomoc rolnikom, których grunty zostały podtopione podczas ostatnich wezbrań rzek. Poinformował o tym szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski. Minister przypomniał, że istnieje mechanizm pomocy, który działa w sytuacji klęski żywiołowej.

Samorządy lub rolnicy powinni skontaktować się w sprawie szkód z wojewodami. Następnie specjalne komisje oszacują straty, a państwo udzieli pomocy.

O tym, jak ważne jest wsparcie ze strony państwa, mówił Zbigniew Obrocki, członek Rady Krajowej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

– Większość film ubezpieczeniowych – jeżeli rolnik się zgłasza do jakiejś firmy i ma grunty rolne na terenach, które są narażone na susze, powódź czy inne kataklizmy – nie chce ubezpieczać, a jeżeli już się zgodzą na ubezpieczenie, to te opłaty są bardzo wysokie i rolnika na to nie stać. W tej sytuacji, jeżeli się rzeczywiście taki kataklizm zdarzy, to pomoc państwa jest niezbędna z tego względu, że jeżeli ten kataklizm dotknie większości gospodarstwa tego rolnika, to praktycznie ten rolnik jest skazany na bankructwo. On sobie po prostu nie poradzi z tym wszystkim – podkreślił Zbigniew Obrocki.

Zbigniew Obrocki zaznaczył, że z powodu wysokich składek rolnicy często ubezpieczają tylko część gospodarstwa.

Dodał, że związkowcy od dłuższego czasu zabiegają o utworzenie specjalnych funduszy publicznych, które wypłacałyby rolnikom pieniądze w sytuacjach kryzysowych.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl