fot. wikipedia

Rekordowe zyski Narodowego Banku Polskiego

Ponad 9 miliardów złotych – tyle wyniósł zysk Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok. Oznacza to, że do budżetu wpłynie rekordowa dywidenda. To najlepszy wynik w historii. W ocenie ekspertów ten rezultat jest dobrą prognozą dla złotego i polskiej gospodarki.

Prof. Witold Modzelewski, ekonomista, tłumaczy, że nie ma ryzyka kursowego w tym roku i przyznaje, że do budżetu trafi stosunkowo wysoka wpłata.

– Co to oznacza? Bank oszacował stosunkowo nisko – niżej – rezerwy na ryzyko kursowe. Prezes banku centralnego powiedział nam mniej więcej tak: nie ma ryzyka kursowego w roku 2017, czyli prezes banku centralnego nie ukształtował tych rezerw na bardzo ostrożnym poziomie. Ukształtował je w sposób realistyczny, a nawet optymistyczny, czyli powiedział nam mniej więcej tak: obywatele, nie obawiajcie się o deprecjację złotego. Nie ma więc tej obawy, żeby tu nastąpiły jakieś istotne ruchy w kursach walut. Złoty będzie stabilny – tłumaczy prof. Modzelewski.

Do budżetu trafia 95 proc. zysku wypracowanego przez Narodowy Bank Polski. W 2011 i 2015 roku NBP miał ponad 8 mld zł zysku. Były także lata, kiedy bank nie osiągnął zysku m.in. w latach 2007 – 2008 i 2013 – 2014.

RIRM

drukuj