fot. pixabay.com

Refleksja Niemiec ws. kontaktów z Rosją?

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że popełnił błędy w kontaktach z Rosją, m.in. popierając gazociąg Nord Stream 2. Frank-Walter Steinmeier musi mierzyć się z krytyką ambasadora Ukrainy, który oskarżył go o pajęczynę kontaktów z Kremlem. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że to Niemcy hamują miażdżące sankcje wobec Moskwy.

Niemiecki prezydent, Frank-Walter Steinmeier, mówił w ubiegłym roku, że gazociąg Nord Stream 2 to most w stosunkach rosyjsko-niemieckich. Teraz przyznał się do błędu w polityce wobec Rosji.

„Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy” – mówił Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec.

Prezydent Niemiec przyznał, że pomylił się w ocenie Władimira Putina „podobnie jak inni”. Tłumaczył, że był przekonany, iż Władimir Putin „nie zaakceptuje całkowitej ruiny gospodarczej, politycznej i moralnej swojego kraju w imię własnej imperialnej manii”.

Prezydent RFN dodał, że Niemcom „nie udało się stworzyć wspólnego europejskiego domu, który obejmuje Rosję”. Postawa Niemiec – zarówno sprzed inwazji, jak i w jej trakcie – została poddana ogromnej krytyce m.in. ze strony ambasadora Ukrainy w Niemczech.

„Steinmeier od dziesięcioleci tworzył pajęczynę kontaktów z Rosją. Zaangażowanych jest wiele osób, które są obecnie związane z aktualnym rządem” – oświadczył Andrij Melnyk, ambasador Ukrainy w Niemczech.

Ambasador Ukrainy oskarżył niemieckiego prezydenta o bliskość polityczną z Rosją.

„Dla Steinmeiera stosunki z Rosją były i pozostają czymś fundamentalnym, nawet świętym, bez względu na to, co się może wydarzyć. Agresywna wojna nie odgrywa tu większej roli” – podkreślił ambasador Ukrainy w Niemczech.

O tym, że Niemcy nie chcą nałożyć miażdżących sankcji na Rosję, mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

– To Niemcy są głównym hamulcowym bardzo zdecydowanych sankcji – podsumował polski premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że „ci, którzy byli głównymi hamulcowymi, to największe i najbogatsze państwa Europy Zachodniej”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl