Doradca Putina zadowolony z rozmów z wysłannikiem USA ds. Ukrainy

Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Władisław Surkow ocenił jako konstruktywne swe sobotnie rozmowy ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem. Zapowiedziano kontynuowanie konsultacji dwustronnych w sprawie Ukrainy.

Surkow i Volker spotkali się w Belgradzie.

„Dyskusja dotyczyła proponowanego przez Rosję projektu rezolucji ONZ w sprawie Donbasu. Osiągnęliśmy wzajemne zrozumienie w wielu kwestiach. Większość rozbieżności, jakie się pojawiły, ocenia się jako możliwe do przezwyciężenia” – powiedział Władisław Surkow.

Jego wypowiedź przekazał rosyjski portal RBK.

Doradca Putina powiedział również, że na spotkaniu obie strony potwierdziły konieczność realizacji porozumień mińskich, których celem jest uregulowanie konfliktu w Donbasie, jak i decydującą rolę tzw. formatu normandzkiego w uregulowaniu kryzysu ukraińskiego. Format normandzki to rozmowy w gronie przywódców czterech państw: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Surkow poinformował także, iż ustalił z Volkerem kontynuowanie dwustronnych konsultacji w sprawie Ukrainy „w zakresie niezbędnym do osiągnięcia rezultatu”. Dodał następnie: „Nie mamy wątpliwości, że rezultat zostanie ostatecznie osiągnięty”.

Sobotnie rozmowy były drugim spotkaniem Surkowa i Volkera; pierwsze odbyło się w Mińsku 21 sierpnia.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina poparły ideę obecności w Donbasie sił pokojowych ONZ. Jednak Moskwa chce, by zadaniem tych sił było zapewnianie bezpieczeństwa obserwatorów ze specjalnej misji OBWE w Donbasie. Misja działa tylko na linii rozgraniczenia między oddziałami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów. Z kolei Kijów nalega na rozmieszczenie misji ONZ na całym terytorium zajętym przez separatystów wraz z odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej, których władze Ukrainy obecnie nie kontrolują.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl