Szef MSZ: zaskarżymy rosyjskie śledztwo smoleńskie do Trybunału w Hadze

Będzie skarga do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze ws. rosyjskiego śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej – poinformował szef polskiej dyplomacji minister Witold Waszczykowski. Do katastrofy smoleńskiej doszło 10 kwietnia 2010 r., jednak Rosja nadal przetrzymuje wrak Tu-154M.

O możliwości złożenia ws. śledztwa skarg m.in. do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz wniesienia przeciwko Rosji sprawy o zwrot zagarniętego mienia Witold Waszczykowski mówił już w 2015 r.

Szef polskiego MSZ powiedział, że przez rok resort próbował bezpośrednio dotrzeć do Rosjan. Moskwa – jak zauważył – odpowiada jednak w sposób negatywny, czasem wręcz arogancki.

– Odpowiedział nam publicznie prezydent Putin, odpowiedział publicznie ambasador rosyjski. Próbowaliśmy również uzyskać wsparcie od różnych naszych sojuszników, instytucji, do których należymy. Ponieważ sprawa jest już sprzed 7 lat, nasze możliwości wyczerpały się. W związku z tym, rzeczywiście, w tej chwili trwa proces kończenia pisania skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwość. W najbliższym czasie taką skargę przedstawimy – zapowiedział minister.

Rosjanie wielokrotnie podkreślali, że wrak pozostanie w ich dyspozycji do czasu zakończenie śledztwa przez Rosyjski komitet. Moskwa nie chce oddać także oryginałów czarnych skrzynek. Politycy PiS – będąc jeszcze w opozycji – wielokrotnie podejmowali próby umiędzynarodowienia śledztwa. Rząd PO–PSL wykluczał jednak taką możliwość.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, m.in. prezydent RP Lech Kaczyński. Polska delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl