fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Nowak o pracach nadesłanych na konkurs „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”: To niezwykłe źródło inspiracji dla naszego działania

Bardzo się cieszę z konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, ponieważ jest to niezwykłe źródło inspiracji dla naszego działania. W tych pracach widzimy, co jest dla ludzi ważne. Duże wrażenie w tym roku zrobiła na mnie praca o niezrozumieniu młodzieży przez rodziców, które spowodowało próbę samobójczą. Komentarz był taki, że koniecznie musimy się zainteresować ochroną życia wśród nastolatków – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Marcin Nowak, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i szef komisji konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. 

Zakończyła się XVIII edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Gala finałowa konkursu odbyła się w sobotę. Nadesłano łącznie ponad 1100 prac. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Wojciech Zięba, podkreślił, że cechowała je ogromna dojrzałość.

– Jak co roku, najwięcej otrzymujemy prac graficznych, prac plastycznych, natomiast dużo otrzymaliśmy też prac multimedialnych. Spektrum spojrzenia na obronę życia człowieka było bardzo szerokie – wskazał Marcin Nowak.

„Matczyna łza” – Wyróżnienie: Wiktor Kozdroń, Zespół Szkół Numer 3 im. W. Lipińskiego i M. Beksińskiego w Sanoku, fot. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Prace podejmowały m.in. temat świadectw dotyczących fałszywego zdiagnozowania ciężkiej lub śmiertelnej choroby u dzieci przed ich narodzeniem,  wartości życia osób z wadami wrodzonymi czy adopcji.

– Bardzo się cieszę z tego konkursu, ponieważ to jest niezwykłe źródło inspiracji dla naszego działania. Młodzież obecna w nowej kulturze potrafi w nieoczywisty sposób zwrócić uwagę na wartość ludzkiego życia – podkreślił szef komisji konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

I miejsce (szkoły podstawowe IV-VI): Gabriela Pazdan, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zagorzycach Górnych, fot. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

III miejsce (szkoły podstawowe IV-VI): Emilia Jabrocka, Szkoła Podstawowa w Wierchomli Wielkiej, fot. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Prace konkursowe prezentują niemalże wszystkie rodzaje sztuki. W ubiegłym roku jeden z uczestników nadesłał stworzoną przez siebie grę komputerową, z kolei w tegorocznej edycji pojawił się witraż. Nadsyłano także piosenki, teledyski czy prezentacje multimedialne.

 – W tych pracach widzimy, co jest dla ludzi ważne. Duże wrażenie w tym roku zrobiła na mnie praca – bardzo krótka, ale treściwa – o niezrozumieniu młodzieży przez rodziców, które spowodowało próbę samobójczą u dziewczyny. Komentarz był taki, że koniecznie musimy się zainteresować ochroną życia wśród nastolatków, ponieważ dwa razy więcej osób umiera ze względu na samobójstwo niż np. w wypadkach samochodowych. To jest prawda o życiu, na którą może na pierwszy rzut oka byśmy nie zwrócili uwagi – mówił członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Oczywiście wiele uwagi poświęcono także zagadnieniu ochrony życia dzieci nienarodzonych.

Gość „Aktualności dnia” zapewnił, że niedługo odbędzie się kolejna – już XIX – edycja konkursu. Wszyscy chętni mogą więc myśleć nad tematami prac, które nadsyłać będzie można po wakacjach. Oficjalne ogłoszenie konkursu nastąpi w czerwcu.

Wszystkie zwycięskie i wyróżnione prace można obejrzeć na [stronie internetowej konkursu].

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl